کبا علاقۀ روزافزون دانشجویان ایرانی به تحصیل در خارج از کشور، یکی از مقاصد مورد علاقه آنها دانشگاه های اروپا است. علاقمندان تحصیل در اروپا برای آشنایی با شرایط پذیرش دانشجو در اروپا، آماده کردن مدرک و شرایط مرتبط بهتر است مطالب زیر را بخوانند.

شرایط پذیرش دانشجو در اروپا

نکات مفید در طول فرآیند پذیرش دانشگاه های اروپا

۱. گزینه های خود را باز کنید

بهتر است متقاضی تحصیل در اروپا چندین دانشگاه را انتخاب کرده و بر مبنای نیازهای آن دانشگاه ها مدارکش را آماده کند. حتی اگر شما یک هدف روشن را برای یک دانشگاه خاص داشته باشید، همیشه بهتر و عاقلانه است که حداقل سه دانشگاه را انتخاب کنید.

۲. واقع بین و آگاه باشید

شرایط دانشگاه، دپارتمان و اساتید مربوطه، نیاز دانشگاه و نحوۀ پذیرش دانشجو را با دقت مطالعه کنید تا احتمال پذیرش دانشگاه را محاسبه کنید. اگر شما ایده ای دقیق در مورد ضروریات و نیازهای هر کدام ندارید، می توانید با بخش دانشجویان بین المللی یا مشاور دانشگاه تماس بگیرید. اغلب اوقات، این جزئیات در وبسایت دانشگاه، دپارتمان و یا گروه مربوطه در دسترس خواهد بود، شما فقط باید آنها را مطالعه و بررسی کنید. پذیرش در دانشگاه های اروپا تا حد زیادی وابسته به شرایط استاد و گروه مربوطه است.

۳. ارسال مدارک

معمولا می توانید از طریق وب سایت دانشگاه، تمام مدارک مورد نیاز را آپلود و ایمیل، یا آنها را از طریق پست ارسال کنید. در بعضی از کشورها می توانید از طریق یک پلت فرم آنلاین خاصی که آسان تر است استفاده کنید و همچنین به شما این امکان را می دهد تا با یک بار پر کردن فرم و آپلود مدارک برای دانشگاه های بیشتری درخواست کنید. برخی از این وب سایت ها حتی شامل قسمت آپلود مدارک بیشتر و یا درج توضیحات مربوطه نیز می باشد، که می تواند به شما برای تحصیل در اروپا کمک کند، به ویژه زمانی که شما ۱۰۰٪ از زمینه تحصیل آینده خود مطمئن هستید. با پر کردن فرم ها و آپلود مدارک مربوطه، فرایند درخواست را شروع کنید.

۴. توجه به جزئیات

هنگامی که به طور همزمان دانشگاه های مختلف را از طریق سیستم های آنلاین انتخاب می کنید، مطمئن شوید مراحل دقیق را دنبال کرده اید و نام دانشگاه ها را به ترتیب مطابق با شرایط خود اولویت بندی کنید.

۵. نامه انگیزشی مناسب و با جزئیات بنویسید

برخی از دانشگاه ها خواهان نامه انگیزشی یا همان motivation letter هستند. میتوانید نمونه های متعددی را در اینترنت در مورد نحوه نگارش انگیزه نامه پیدا کنید. با این حال، بهتر است اندکی متفاوت بوده، تا حد امکان صادق باشید و تمام تجربیات مرتبط خود را که با الزامات علمی و برنامه تحصیلی آینده تان مطابقت دارد بنویسید. در نگارش انگیزنه نامه باید بتوانید طرف مقابل را قانع و مطمئن نمایید که چرا تحصیل در این دانشگاه را انتخاب کرده اید و همچنین بعد از ورود خود به عنوان دانشجو چه تجربیاتی را امتحان خواهید کرد و یا به چه فعالیتی مشغول خواهید شد.

۶. ترجمه مدارک

تمامی اسناد شما باید به زبان رسمی کشور مربوطه ترجمه و تأیید قانونی شده و تمبر بخورد. همچنین اسناد مورد نیاز را با دقت مطالعه نمائید، زیرا انجام این کار به شما مزیت بزرگی می دهد. اگر اسناد را ارسال کنید و چیزی اشتباه باشد، معمولا زمان کافی برای انجام تغییرات لازم را دارید.

    جهت اخذ مشاوره رایگان می توانید از این لینک در سایت ثبت نام کنید.

نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه های اروپا و شرایط تحصیل در اروپا را در ادامه بخوانید.

انگلستان

برای تحصیل در اروپا و دانشگاه های انگلستان اکثر دانشگاه ها فقط از طریق سیستم UCAS برای مدرک لیسانس درخواست را می پذیرند و اگر متقاضی برای یک برنامه تحصیلات تکمیلی درخواست کند، می تواند تمام مدارکش را از طریق وب سایت دانشگاه یا از طریق UKPASS ارسال کند. شرایط ورود به دانشگاه های انگلستان بسته به نوع دوره درخواست، سطح تحصیلات، ملیت و دانشگاه مورد نظر متفاوت است. این شرایط عمدتا به این علت است که دانشگاه ها مجاز هستند شرایط پذیرش را بر اساس ترجیحات خود یا سیاست های داخلی تنظیم کنند. این الزامات ورود به دانشگاه، برای ارزیابی شایستگی متقاضی درخواست می شود.

مدارک مورد نیاز دانشگاه های انگلستان:

 • مدارک تحصیلی

 • آزمون ورودی

 • مهارت زبانی

 • مدارک شناسایی

 مدارک تحصیلی

نخستین معیارهایی که برای تحصیل در بهترین دانشگاه های انگلستان نیاز دارید، مدارک تحصیلی و نمرات تحصیلی است. بسته به سطح آکادمیک، مدارک تحصیلی مورد نظر متفاوت است، در نتیجه متقاضی باید از طریق چک کردن وبسایت و یا تماس تلفنی مدارک مورد نیاز را جویا شود. از آنجایی که اکثر دانشگاه های انگلستان بسیار رقابتی هستند، انتخاب دانشجو و پذیرش نیز سخت تر خواهد بود.

آزمون ورودی

اکثر دانشگاه های انگلستان آزمون ورودی و اعطای امتیاز برای پذیرش دانشجو دارند. اگر شما امتیازات زیادی را به دست آورید، جذب دانشگاه می شوید. هدف از انجام این آزمایش ها، انتخاب بهترین دانشجو و ارزیابی مناسب بودن متقاضیان بین المللی است.

مهارت زبانی

برای تحصیل در اروپا و یا بهترین دانشگاه های انگلستان لازم است مهارتهای عالی زبان داشته باشید. اخذ پذیرش دانشگاه های انگلستان برای دانشجویانی میسّر است که می توانند مستقلاً مطالبی را که در سخنرانی ها تدریس می شود، درک کرده و در تحصیل موفق باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه ویزای انگلستان و وقت سفارت انگلستان مراجعه نمائید.

ایتالیا

ایتالیا کشوری شگفت انگیز است که به عنوان یک دانشجوی بین المللی در آنجا می توانید تحصیل کنید و از زیبایی هایش لذت ببرید. برای تحصیل در بهترین دانشگاه های ایتالیا فرایند زیرا را در پیش بگیرید:

۱.بررسی  رشته های تحصیلی در ایتالیا

برای پذیرش در دانشگاه های اروپا و انتخاب بهترین دانشگاه های ایتالیا ابتدا با رشته های مجبوب و پرطرفدار در ایتالیا را آشنا شوید:

۱.طراحی صنعتی

۲.هنرهای تجسمی

۳.علوم ارتباطات

۴.علوم پزشکی

۵.اقتصاد

۲. انتخاب دانشگاه مورد نظر

سپس باید دانشگاه موردنظر را انتخاب کنید. برخی از بهترین دانشگاه های ایتالیا که رتبه خوبی دارند و میتوانند مورد توجه شما قرار بگیرند:

۱.دانشگاه Padova

۲.دانشگاه تورینو

۳.موسسه مدرن Milano

۴.design میلان

۵.Università Cattolica del Sacro Cuore

۶.دانشگاه کاوفسکری ونیز

۷.مدرسه اقتصاد اروپا

 

 ۳. بررسی شرایط قبل از تحصیل

قبل از ارائه درخواست به دانشگاه های ایتالیا ابتدا باید شرایط لازم برای پذیرش و زندگی دانشجویی را بررسی کنید. این بررسی شامل موارد زیر است:

 1. هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی را بررسی کنید. شهرهای ایتالیا ممکن است زیبا باشند اما بسته به محدودیت بودجۀ شما ممکن است نسبتا گران باشند.
 2. با دانشگاه مورد علاقه خود تماس بگیرید و قبل از ارسال درخواست، شرایط پذیرش را ارزیابی کنید. دانشگاه به شما در مورد واجد شرایط بودن یا نبودن پاسخ خواهد داد. اگر شرایط پذیرش را رعایت کنید، باید تقاضای پیش درخواست را به سفارت یا کنسولگری ایتالیا ارسال کنید. سفارت یا کنسولگری ایتالیا لیستی از کاندیداهای پذیرفته شده را معمولا در پایان ماه آگوست منتشر می کند.
 3. فرصت های تحصیلی در ایتالیا را بررسی کنید.

 

۴. ارزیابی نمرات

دانشجویان پذیرفته شده معمولا بر اساس میانگین نمرات خود(GPA) رتبه بندی می شوند. از قبل دانشگاه های مورد نظر خود را چک کنید و حداقل درجه امتیاز مورد نیاز خود را بدست آورید تا از شرایط تحصیلی کلی پیش زمینه ای داشته باشید.

توجه: متقاضی ممکن است جهت تحصیل در ایتالیا برای رشته های خاص و زمینه های تخصصی نیازمند گذراندن پیش نیاز (پیش دوره) برای دانشگاه های ایتالیا باشد. این رشته ها شامل:

 • داروسازی

 • معماری

 • علوم مهندسی

 

۵. الزامات زبان برای پذیرش دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا برنامه های تحصیلی را به زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می کنند. با این حال، اکثر برنامه های تحصیل در انگلستان برای دوره کارشناسی ارشد و دوره های دکترا در دسترس هستند. در برخی از دانشگاه های ایتالیا می توانید بعضی از کورس ها را به زبان ایتالیایی بگذرانید، اما امتحانات شما به زبان انگلیسی است.

 

 

۶. مدارک مورد نیاز برای درخواست تحصیل در ایتالیا

 • سند هویت

 • عکس گذرنامه

 • متن علمی

 • فرم درخواست دانشگاه

 • برنامه تحصیلی کامل (باید تعداد ساعت های دوره یا فعالیت های آموزشی که شما با توجه به برنامه تحصیلی خود تکمیل کرده اید را شامل شود)

 • رزومه

 • توصیه نامه یا Recommendation letter

 • نامه انگیزشی یا Motivation letter

 • تسلط زبان (انگلیسی یا ایتالیایی)

 • نمونه کارها (فقط برای متقاضیان معماری، برنامه ریزی شهری یا هر برنامه طراحی)

 • نمره رسمی SAT یا ACT

۷. مجوز درخواست دانشگاه و تحصیل در ایتالیا

اواسط آوریل تا اواسط ماه می با سفارتخانه یا کنسولگری ایتالیا تماس بگیرید تا نامه ای از شرایط تحصیلی و پذیرش تحصیلی در ایتالیا دریافت کنید.

 

۸. مراحل نهایی پس از دریافت نامه پذیرش

برای تحصیل در ایتالیا باید چند مرحله اضافی پس از فرآیند درخواست را طی نمائید که به شرح زیر می باشد:

۱. برای گرفتن اجازه اقامت با ثبت نام، ظرف هشت روز کاری از زمان ورود به ایتالیا، درخواست بدهید.

۲. یک طرح بیمه درمانی، که حداقل ۳۰۰۰۰ یورو را پوشش می دهد تهیه کنید. شهروندان اتحادیه اروپا که دارای کارت بهداشت اروپا هستند (EHC) دسترسی به همان محدوده خدمات پزشکی، به عنوان شهروندان ایتالیایی را دارند و شهروندان غیر اتحادیه اروپا می توانند برای بیمه نامه های بهداشتی از کشور خودشان قبل از اینکه به ایتالیا بروند، پرداخت را انجام دهند یا می توانند پس از ورودشان به سرعت اقدام به خرید کنند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه ویزای تحصیلی ایتالیا و وقت فوری سفارت ایتالیا مراجعه نمائید.

تحصیل در اتریش

اتریش جزو ۱۲ کشور ثروتمند جهان و یکی از انتخاب های اصلی متقاضیان تحصیل در اروپا است که با توجه به تولید ناخالص داخلی، حدود ۸۷،۰۰۰ دانشجوی بین المللی را انتخاب می کند. احتمالا میخواهید بدانید که چگونه باید برای تحصیل در اتریش اقدام کنید. در مطلب زیر برخی از نکات، درباره چگونگی اخذ پذیرش در دانشگاه های اروپا و بهترین دانشگاه های اتریش شرح داده شده است.

 1. درجه بندی و انتخاب دانشگاه های مورد نظر

اتریش دارای ۷ دانشگاه برتر جهان است، به عنوان مثال:

 • دانشگاه وین

 • FH Kufstein Tirol دانشگاه علوم کاربردی؛

 • مدرسه بازرگانی بین المللی

همچنین رشته های محبوب متقاضیان تحصیل در اروپا برای دانشگاه های اتریش بشرح ذیل می باشد:

 • مدیریت امور اقتصادی

 • رشته های مدیریت

 • رشته های مهندسی و علوم کامپیوتر

 • موسیقی

 1. الزامات و معیار های مختلف برنامه های کاربردی

از آنجایی که اتریش دانشگاه های متنوعی دارد که هر کدام شرایط خاص خود را دارند، به یاد داشته باشید که به چندین گزینه مهم توجه کنید:

 • اکثر دانشگاه های اتریش از متقاضی می خواهند که تسلط به زبانی آلمان داشته باشد، زیرا بسیاری از برنامه های تحصیلی (خصوصاً در مقطع لیسانس) به زبان آلمانی است.

 • دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که دارای مدرک تحصیلی خارج از اتحادیه اروپا هستند، فقط در رشته مرتبط با موضوع تحصیلیشان می توانند در دانشگاه های اتریش تحصیل کنند. (اگر شما کارشناسی خود را در علوم انسانی گرفته اید، به عنوان مثال نمی توانید برای کارشناسی ارشد بیزینس یا کسب و کار ثبت نام کنید).

 1. تهیه مدارک موردنیاز

اگر شما پذیرش دانشگاه مورد نظر را دریافت کرده اید، وقت آن است که تمام اسناد مورد نیاز را جمع آوری کنید که البته طبق سطح تحصیلی، برنامه یا دانشگاه ها متفاوت هستند.

 1. نکات مهم

 • توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه های اتریش همچنان دارای امتحان ورودی (مخصوصاً در سطح کارشناسی) می باشند. معاینات معمولا ۶ ماه قبل از شروع برنامه تحصیلی انجام می شود.

 • اکثر دانشگاه های علوم کاربردی اتریش نیز نیازمند یک تجربه حرفه ای مرتبط با برنامه تحصیلی انتخابی و همچنین آزمون کتبی یا آزمون شفاهی و مصاحبه پذیرش هستند.

اگر شما از خارج از اتحادیه اروپا EEA هستید، مهلت درخواست به صورت زیر است:

۱برای ترم زمستان: اول سپتامبر

۲.برای ترم تابستان: اول فوریه

اگر اقامت در اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس داشته باشید:

برای ترم زمستان: اواسط ماه اکتبر

برای ترم تابستان: اواسط ماه مارسk

یک دوره ارائه درخواست اضافی نیز در دسترس دانشجویان قرار گرفته است:

برای ترم تابستان: ۳۰ نوامبر

برای ترم تابستان: ۳۰ آوریل

مراحل بعد از درخواست شما

 • منتظر نامه پذیرش دانشگاه های اتریش باشید. نامۀ پذیرش را از طریق پست الکترونیکی یا پست دریافت خواهید کرد.

 • دنبال کردن مراحل ثبت نام که به طور معمول شامل ارسال اسناد جهت تأیید صحت آنها، پرداخت هزینه تحصیل و گرفتن شناسه دانشجویی شما است.

  • پرداخت هزینه های تحصیلی