سوالات متداول ویزای شینگن

حوزه شینگن یا منطقه شینگن شامل 26 کشور اروپایی می شود که قانون کنترل ویزا را برای تردد شهروندان در این منطقه حذف کرده است. این بدین معنا است که هر شخص باگرفتن ویزای یکی ازکشورهای عضوپیمان شینگن می تواند آزادانه وبدون کنترل مرزی ، بین این کشورها تردد نماید.

گستردگی این اتحادیه و یکپارچگی آن سبب شده که قوانین و مقررات بسیاری برای اعطای ویزای شینگن وضع شود که سبب ایجاد پیچیدگی هایی در روند اخذ ویزای شینگن ایجاد کرده است. لذا برآن شدیم با استفاده از تجربیات وکلای موسسه حقوقی بین المللی فراگامان مهام به برخی سوالات که بیشترین تعداد تکرار را داشته اند پاسخ دهیم. باشد که روشنگر راه متقاضیان دریافت این نوع از ویزا باشد. شما همچنین می توانید جهت آشنایی با روند دریافت ویزای شینگن به این لینک مراجعه نمائید.

سوالات متداول عمومی:

 1. کدام کشورها عضو منطقه ی شینگن هستند؟
 2. ویزای شینگن چیست؟
 3. آیا برای ورود به حوزه ی شینگن به ویزا نیازمندم؟
 4. من یکی از اعضای یک خانواده ی اروپایی هستم، آیا الزامات استاندارد برای من مناسب است؟
 5. مدارک ویزای شینگن را به کجا باید تحویل دهم؟
 6. آیا میتوانم به منطقه شینگن (مثلا به کشور x) وارد شوم در حالی که ویزا برای یک کشور دیگر صادر شده است؟
 7. مدت اعتبار ویزای شینگن چقدر است؟
 8. انجام مراحل اخذ ویزای شینگن چقدر طول میکشد؟
 9. چند وقت قبل از شروع سفرم باید درخواست ویزای شینگن بدهم؟
 10. هزینه ی درخواست ویزا چقدر است؟
 11. اعتبار گذرنامه ی من دو ماه دیگر به پایان میرسد، آیا میتوانم درخواست ویزا بدهم؟
 12. کدام مدارک را هنگام ارائه ی درخواست ویزا لازم دارم؟
 13. به عنوان مثال ویزای من برای کشور آلمان صادر شده است، آیا میتوانم به کشورهای دیگر عضو شینگن سفر کنم؟
 14. آیا میتوان حوزه ی شینگن را ترک کرد و دوباره با ویزای خود به حوزه ی شینگن بازگشت؟
 15. من یک ویزای معتبر یا اجازه ی اقامت برای یک کشور عضو شینگن را دارم، آیا برای سفر به کشورهای  دیگر عضو شینگن یک ویزای دیگر لازم دارم؟
 16. آیا باید در مرزهای خارجی شینگن بغیر از اسناد مسافرتم به همراه ویزای شینگن، مدارک دیگری را ارائه دهم؟
 17. من یک پرواز غیر مستقیم به همراه اجازه ی ماندن در در فرودگاه های عضو شینگن را دارم، آیا باید برای ویزای کوتاه مدت یا حمل و نقل فرودگاهی درخواست کنم؟
 18. آیا ویزای من میتواند تمدید شود؟
 19. ویزای من پذیرفته نشده است، آیا کاری میتوانم بکنم؟ آیا هزینه ی ویزای من مرجوع می شود؟

جهت دریافت وقت سفارت کشورهای حوزه شینگن و اطلاع از مبالغ خدمات به این لینک مراجعه نمائید. همچنین می توانید با تکمیل این فرم تا 10 درصد تخفیف در انجام خدمات وقت سفارت کشورهای حوزه شینگن بهره مند شوید.

سولات مطرح شده در بخش فوق عمده پرسشهای مطرح شده از سوی شما در وبسایت ما بوده است. در ذیل به ارائه پاسخ های جامع و درعین حال مختصر به آنها می پردازیم. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید و یا با تکمیل این فرم منتظر تماس مشاورین ما و دریافت مشاوره رایگان تلفنی باشید.

1. کدام کشورها عضو منطقه ی شینگن هستند؟

منطقه ی شینگن شامل 26 کشور می شود که هیچگونه محدودیت مرزی بین آنها وجود ندارد. این کشورها عبارت اند از: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، فینکن اشتاین، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس.

توجه: این کشورها قوانین مشترک برای ویزای کوتاه مدت دارند.

2. ویزای شینگن چیست؟

نوعی از ویزای تردد در محدوده کشورهای شینگن می باشد که با داشتن آن می توان بدون محدودت به 26 کشور عضو پیمان شینگن سفر کرد. توجه به این نکات در این نوع از ویزا الزامیست:

 • حمل و نقل یا اقامت در قلمرو شینگن در مدت بیش از 90روز، ویزای کوتاه مدت محسوب نمی شود.
 • حمل و نقل از طریق حمل و نقل بین المللی فرودگاه های عضو شینگن، ملزم به داشتن ویزای حمل و نقل فرودگاهی می باشد.
 • به طور کلی، ویزای صادر شده به شما اجازه می دهد که منطقه ی شینگن را در مدت سفر و همچنین در بازه ی زمانی اعتبار ویزا بازدید کنید.
 • اگر چنانچه قصد دارید بیش از 90 روز در یک کشور عضو شینگن بمانید، ویزای شینگن مناسب شما نیست، بلکه ویزای کار، تجاری یا ویزای چند بار ورود درخواست کنید.

توجه: جهت آشنایی با قوانین دریافت ویزای شینگن اینجا کلیک کنید.

3. آیا من برای ورود به یک کشور شینگن به ویزا نیاز دارم؟

    برای اینکه بدانید که آیا برای ورود به حوزه شینگن ویزا نیاز است، میتوانید به وبسایت رسمی اتحادیه اروپا  مراجعه فرمایید.

4. من یکی از اعضای یه خانواده ی اروپایی هستم، آیا الزامات استاندارد برای بنده مناسب است؟

 اعضای خانواده شهروندان اتحادیه اروپا که از حق زندگی و مهاجرت به کشورهای اتحادیه استفاده می کنند و می توانند آزادانه در 26 کشور عضو اتحادیه اروپا سفر کنند.

افرادی که شامل قوانین فوق می شود عبارتند از:

 • شهروند اتحادیه اروپا که حق زندگی آزاد در سراسر اتحادیه دارد.
 • اعضای خانواده (متقاضی) تحت پوشش قانون 2004/38/EC هستند.
 • اعضای خانواده (متقاضی) یا کسانی که به یکی از اعضای خانواده خود در اتحادیه ملحق می شوند.

5. مدارک را به کجا باید تحویل بدهم؟

 شما باید درخواست ویزای خود را در کنسولگری کشور (یا شرکت ارائه دهنده خدمات ویزای سفارت مورد نظر) که قصد بازدید از آن را دارید، تحویل دهید یا اگر قصد بازدید از بیش از یک کشور شینگن را دارید، کنسولگری کشور مقصد اصلی خود را انتخاب نمائید. (بدین معنا که هدف اصلی اقامت و یا بیشترین مدت اقامت در آن کشور باشد). اگر قصد بازدید از چندین کشور عضو شینگن را داشته باشید و اقامت ها با هم برابر باشند، باید برای ویزای کشوری اقدام کنید که بیشترین شانس برای اخذ ویزای آن را دارید.

6. آیا میتوانم به منطقه شینگن (مثلاً به کشور X)  وارد شوم در حالی که ویزا برای یک کشور دیگر صادر شده است؟

به عنوان یک قانون کلی، شما می توانید با ویزای شینگن که توسط یکی از کشورهای عضو شینگن صادر شده در سایر کشورها تردد کنید قررات محدود کننده ای وضع کرده باشد. این موضوع را در هنگام اخذ ویزا می توانید از سایت سفارت و یا افسر مهاجرتی سوال کنید.

7. چه مدت میتوان با ویزای خود در منطقه ی شینگن اقامت داشت؟

پاسخ به این سوال به نوع ویزای درخواستی شما ارتباط دارد. این ویزاها می توانند کوتاه مدت(مثلا 7 یا 15 روزه) و یا بلند مدت (مثلا از یکسال تا 5 سال) باشند. با فرض اینکه برای ویزای نوع C درخواست داده اید، می توان گفت؛ویزای شینگن یک ویزای کوتاه مدت است و به شکل یک برچسب به پاسپورت شما ضمیمه می شود. تعریف ویزای کوتاه مدت یعنی یک اقامت 90 روزه در یک دوره ی 180روزه. یعنی حداکثر اقامت شما 90 روز، در هر دوره ی 180روزه است. طول مدت اعتبار ویزای شما بر روی برچسب ویزا تحت عنوان “مدت زمان بازدید” درج شده است. با یک ویزای تک ورودی می توانید تنها یک بار وارد منطقه شینگن شوید. این عنوان در برچسب ویزا با عنوان “تعداد دفعات ورود” و عدد یک در مقابل آن نشان داده میشود. یک ویزای دو ورودی یا چند ورودی به شما اجازه میدهد تا برای چند مرتبه در طول اعتبار ویزا به آن کشور وارد شوید و این عنوان در بر چسب ویزا تحت عنوان  “تعداد دفعات ورود 2 یا چند بار” نشان داده می شود. (همان ویزای دوبار ورود یا مولتیپل شینگن). در مورد ویزای های بلند مدت نیز باید گفت اگر انی ویزاها از نوع C  باشند، حتی اگر ویزای چند ساله داشته باشید، نمی توانید بیش از 90 روز در خاک اروپا اقامت نمائید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع ویزا، شرایط آنها و چگونگی خواندن برچسب ویزا به این لینک مراجعه کنید.

8. انجام مراحل اخذ ویزا چقدر طول می کشد؟

به عنوان یک قاعده ی کلی ابتدا باید مدارک را به کنسولگری تحویل دهید و تصمیم نهایی توسط کنسولگری ظرف مدت 15روز کاری مشخص می شود و این مدت ممکن است بین 30 تا  60 روز نیز -بسته به تراکم درخواست ها،نوع ویزا و استعلامات مورد نیاز- افزایش یابد. برای اطلاعات بیشتر به این وب سایتمراجعه کنید.

9. چند وقت قبل از شروع سفرم باید درخواست ویزا بدهم؟

مدارک را می توان تا 3 ماه قبل از شروع سفر ارائه داد ولیکن توصیه می شود که حداقل 15 روز قبل از ملاقات و مصاحبه ارائه شود.همچنین توصیه می شود که مدارک درخواست ویزای شینگن را با توجه به تعطیلات ملی کشور مقصد و کشوری که در آن درخواست ویزا می کنید، ارائه دهید. دارندگان ویزای چند منظوره (که حداقل برای مدت 6 ماه معتبر است) می توانند درخواست ویزای جدید را قبل از پایان ویزا ارائه دهند.

10. هزینه ی درخواست ویزا چقدر است و چقدر تمکن مالی را باید به سفارت نشان داد؟

یک هزینه ی عمومی که 60 یورو می باشد باید هنگام درخواست ویزا پرداخت شود و هزینه ی آن برای کودکان بین 6 تا 12 سال 35 یورو است.برای کودکان زیر 6 سال نیز رایگان است. اگر از خدمات شرکتهای واسط استفاده می کنید ممکن است هزینه ای بابت خدمات از شما دریافت کنند. درخصوص می زان تمکن مالی باید گفت که بسته به هدف از سفر و مدت اقامت این اعداد می توانند متفاوت باشند اما روزانه حدود 500 یورو باید برای اقامت،هزینه های خوراک و بازگشت به کشور درنظر گرفته شود. می توانید اطلاعات کافی در مورد میزان تمکن مالی لازم برای سفر به حوزه شینگن را در این لینک مطالعه نمائید.

هزینه ی ویزا برای متقاضیان زیر رایگان است:

 • کودکان زیر 6 سال.
 • دانش آموزان مدرسه، دانشجویان، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و معلمان همراه که مشغول به تحصیل یا تدریس هستند و در کشورهای اروپایی اقامت دارند.
 • محققان کشورهای جهان سوم که برای تحقیق علمی سفر میکنند.
 • نمایندگان سازمان های خصوصی که سن 25 سال یا کمتر دارند و برای شرکت در سمینارها، کنفرانسها، رویدادهای ورزشی و فرهنگی یا آموزشیاقدام به اخذ ویزای شینگن می کنند.
 • اعضای خانواده شهروندان اتحادیه اروپا که تحت رأی 2004/38 قرار دارند.

توجه: اگر درخواست ویزای شما از طریق فردی در یکی از کشورهای اروپایی ارائه شود، باید هزینه های خدمات را پرداخت کنید.

11. اعتبار گذرنامه ی من دو ماه دیگر به پایان می رسد، آیا می توانم درخواست ویزا بدهم؟

در اصل شما نمی توانید،زمانی که شما برای ویزای شینگن اقدام میکنیدتاریخ انقضای پاسپورت باید تا سه ماه پس از بازگشت شما باشد با این حال در مواقع اضطراری، کنسولگری ممکن است از این قانون چشم پوشی کند.

12. کدام مدارک را هنگام ارائه ی درخواست ویزای شینگن لازم دارم؟

اطلاعات مربوط به مدارکی که باید برای ویزا ارایه شود را می توانید در صفحه ویزای شینگن مطالعه نمائید.

13. به عنوان مثال ویزای من برای کشور آلمان صادر شده است، آیا میتوانم به کشورهای دیگر عضو شینگن سفر کنم؟

بله، مطابق قوانین شینگن شما می توانید به تمام کشورهای عضو منطقه شینگن سفر کنید و توجه داشته باشید که شما همیشه باید در کنسولگری کشور مقصد خود اقدام کنید.

14. آیا میتوان حوزه ی شینگن را ترک کرد و دوباره با ویزای خود به حوزه ی شینگن بازگشت؟

ویزای شینگن ممکن است به شما یک بار یا چندبار اجازه ی ورود بدهد . با ویزای یک ورود شما می توانید فقط یک بار ورود داشته باشید.و با ویزای دو بار ورود دو مرتبه و با چند بار ورود به تعداد نامحدود می توانید به کشورهای حوزه شینگن وارد شوید.

15. من یک ویزای معتبر یا اجازه ی اقامت برای یک کشور عضو شینگن را دارم، آیا برای سفر به کشورهای دیگر عضو شینگن یک ویزای دیگر لازم دارم؟

خیر یک ویزای بلند مدت یا مجوز اقامت صادر شده توسط یه کشور شینگن به شما اجازه میدهد که که در یک کشور دیگر شینگن مسافرت یا اقامت داشته باشید با رعایت حداکثر 90روز در هر دوره ی 180روزه.

16. آیا باید در مرزهای خارجی شینگن به غیر از اسناد مسافرتم به همراه ویزای شینگن، مدارک دیگری را ارائه دهم؟

ویزای اقامت کوتاه مدت به طور خودکار به شما اجازه ی ورود به منطقه ی شینگن را نمیدهد در مرز یا در حین کنترل های دیگر ممکن است مجبور شوید ویزا را نشان دهید، اما ممکن است افسر مهاجرت بررسی کننده مدارک شما در مرز ورودی، مثلا اطلاعاتی در مورد اینکه شما امکانات کافی برای اقامت و سفر و بازگشت را دارید.

بنابراین توصیه می شود که شما با کپی هایی از اسناد که در هنگام درخواست برای ویزا ارائه می کنید مثل دعوتنامه یا تاییدیه سفر و … را همراه خود داشته باشید.

17. من یک پرواز غیر مستقیم به همراه اجازه ی ماندن در فرودگاه های عضو شینگن را دارم، آیا باید برای ویزای کوتاه مدت یا حمل و نقل فرودگاهی درخواست کنم؟

تشخیص دادن دو موقعیت بسیار حائز اهمیت است:

حمل و نقل از طریق محدوده حمل و نقل بین المللی یک فرودگاه (یعنی شما از سالن ترانزیت فرودگاه خارج نمی شوید).

 • حمل و نقل از طریق قلمرو یک کشور عضو شینگن ، هر چند محدود به یک فرودگاه باشد(یعنی شما از سالن ترانزیت فرودگاه خارج می شوید).
 • یک ویزا حمل و نقل هواییATV، شما را مجاز به عبور از منطقه حمل و نقل بین المللی در یک فرودگاه واقع در قلمرو کشور شینگن می نماید و باید منتظر یک پرواز اتصالی به یک کشور غیر شینگن باشید، ویزای حمل و نقل هوایی به شما اجازه ی ورود به منطقه شینگن را نمیدهد.

18. آیا ویزای من می تواند تمدید شود؟

هنگام درخواست تقاضای تمدید ویزا، باید نشان دهید که به علت های خاص یا به دلایل بشر دوستانه یا به دلایل شخصی، شما نمی توانید قبل از پایان اعتبار ویزا یا دوره اقامت مجاز، قلمرو کشورهای عضو را ترک کنید و طبق قانون، ویزای شما زمانی می تواند تمدید شود که شما کمتر از 90 روز در یک دوره ی 180 روزه در حوزه شینگن اقامت داشته و یا ویزای فعلی شما منقضی نشده باشد. در شرایط اضطراری درصورت اقامت بیشتر در کشور عضو پیمان، می بایست حتما طی یک نامه به اداره مهاجرت و شهروندی-که در اکثر کشور ها در شهرداری ها و ادارات پلیس مستقر هستند- دلایل خود را ارائه نمائید.درغیراینصورت در نوبت های آتی اخذ ویزای شینگن برای شما بسیار دشوار خواهد شد.

19. ویزای من پذیرفته نشده است، آیا کاری میتوانم بکنم؟ آیا هزینه ی ویزای من مرجوع می شود؟

جهت اطلاع از شرایط و ضوابط اعتراض به ریجکتی درخواست ویزای شینگن به این صفحه مراجعه نمائید.

تهران، میدان ونک، ابتدای خیابان ونک، برج آسمان، بخش اداری، طبقه دوم، واحد 205

2705 8865 021

تهران، میدان ونک، ابتدای خیابان ونک، برج آسمان، بخش اداری، طبقه دوم، واحد 205

2705 8865 021