اخذ ویزای سوئیس2019-10-29T23:00:26+03:30

اخذ ویزای سوئیس

سوئیس یکی از زیباترین کشورهای اروپا با دریاچۀ زیبای ژنو و جاذبه های گردشگری بی نظیر است. سوئیس یکی از کشورهای حوزۀ شینگن است و اتباع ایرانی برای سفر به سوئیس باید برای اخذ ویزای سوئیس اقدام کنند. اعطای ویزای سوئیس در ایران در انحصار سفارت سوئیس است، و از طریق شرکت VFS انجام خواهد شد.

توضیحات تکمیلی
توضیحات تکمیلی
اخذ ویزای سوئیس

با پر کردن فرم درخواست ویزای سوئیس تخفیف بگیرید.

فرم درخواست

وقت سفارت سوئیس

برای گرفتن وقت سفارت سوئیس در صورتی که ویزای شما کوتاه مدت باشد، باید از طریق شرکت VFS اقدام کنید. به همین منظور متقاضیان باید ایمیلی را حاوی اطلاعات شخصی، یعنی نام و نام خانوادگی، شماره پاسپورت و تاریخ انقضای آن، ملیت و جنسیت، تاریخ تولد، شماره تلفن، تاریخ سفر، تاریخ ترجیحی برای وقت مصاحبه و نوع ویزای درخواستی را به این آدرس appointmentswitzerland@vfshelpline.com ایمیل ارسال کنند. و برای درخواست وقت مصاحبۀ ویزاهای گروهی باید درخواست وقت مصاحبه را به این آدرس switzerlandiran@vfshelpline.com ایمیل ارسال کنید.

توجه: بهتر است وقت سفارت سوئیس تا ۳ ماه پیش از سفر رزرو شود.

تاییدیه وقت سفارت سوئیس به ایمیل متقاضی ارسال شده و تنها در صورتی برای فرد در نظر گرفته خواهد شد که تمامی موارد بالا ارسال شود. در صورت هرگونه نقص در اطلاعات، هیچ وقتی برای فرد در نظر گرفته نمی شود. همچنین وقت سفارت سوئیس کنسل و یا جابه جا نخواهد شد. تمامی درخواست های ویزای شینگن برای سفر به سوئیس باید توسط خود فرد تکمیل شده و در روز مصاحبه ضمیمه پرونده شود. فرم درخواست ویزا را از بخش فرم ها و اسناد دانلود کنید.

ضروریات اخذ ویزای سوئیس

تمامی افرادی که برای ویزای سوئیس درخواست می دهند، باید انگشت نگاری بیومتریک شده و عکسی را همراه با سایر مدارک به سفارت تحویل دهند. تمامی این اطلاعات به مدت ۵ سال در VIS یا سیستم اطلاعات ویزا نگهداری می شود.

توجه: اگر اطلاعات انگشت نگاری متقاضی دریافت ویزای سوئیس مربوط به زمانی تا ۵۹ ماه گذشته باشد، نیازی به انگشت نگاری مجدد برای درخواست های جدید نیست. با این وجود، متقاضی باید کپی تمامی ویزاهای شینگن پیشین را ضمیمه پرونده کند. انگشت نگاری برای کودکان زیر ۱۲ سال ضروری نیست، همچنین نماینده سوئیس حق دارد از متقاضیان برای شرکت در مصاحبه شخصی و حضوری درخواست کند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای سوئیس

متقاضیان باید بر مبنای هدف از سفر برای گرفتن ویزای سوئیس متناسب با هدفشان اقدام کنند. ویزای توریستی سوئیس، ویزای ویزیت و ویزای تجاری سوئیس از جملۀ ویزاهای کوتاه مدت هستند، که تا سقف ۹۰ روز به متقاضی اجازۀ اقامت در سوئیس را خواهد داد، و هرکدام مدارک ضروری خود را دارد. برای متقاضیان زیر ۱۸ سال فرم درخواست اخذ ویزای سوئیس باید توسط والدین امضا شود، همچنین تمامی مدارک باید به یکی از زبان های انگلیسی، آلمانی و یا فرانسوی ترجمه شود.

جهت دریافت وقت سفارت سوئیس با “قیمت مناسب” کلیک کنید.

کلیک کنید

مدارک ضروری برای ویزای توریستی سوئیس

 • فرم امضا شده و تکمیل شدۀ ویزای سوئیس (دانلود از بخش فرم ها و اسناد)

 • دو قطعه عکس که از ۶ ماه قدیمی تر نباشد در سایز های ۳.۵ تا ۴.۵، با پس زمینۀ سفید و وضوح کامل چهره

 • اصل پاسپورت و کپی از تمام صفحات (صفحاتی که ویزای شینگن، بریتانیا، آمریکا و کانادا در آن ثبت شده شده، نیازی به کپی صفحات خالی نیست)

 • پاسپورت باید حداقل دارای دو صفحۀ خالی باشد و سه ماه پس از تاریخ اخذ ویزای سوئیس اعتبار داشته باشد.

 • ترجمه شناسنامۀ ایرانی

 • اصل پرینت بانکی و اصل ترازنامۀ حساب به زبان انگلیسی، به همراه گردش حساب ۳ ماهۀ اخیر

 • ترجمۀ وضعیت دارایی و اموال

 • ترجمۀ ثبت تجاری ایران

 • ترجمۀ لیست پرداخت های اجتماعی

 • ترجمۀ مجوزهای تجاری

 • گواهی اشتغال به کار از سوی کارفرما به همراه نام و موقعیت شغلی

این نامه باید همراه با اطلاعاتی همچون موقعیت شغلی و مدت زمان اشتغال به کار باشد. افرادی که دارای شغل آزاد هستند باید گواهی شغلی خود را ارائه دهند.

 • نامۀ بازنشستگی برای افرادی که بازنشسته شدند به همراه نامه افزایش حقوق بازنشستگی

 • تاییدیه محل سکونت برای هر شب (مانند رزرویشن هتل و یا کپی از قرارداد اجاره منزل)

 • فتوکپی رزرویشن بلیط برگشت

 • بیمۀ سفر، که تمامی هزینه های اورژانسی پزشکی و بیمارستانی را پوشش دهد. حداقل این بیمه ۳۰۰۰۰۰۰ یورو است. همچنین این بیمه باید برای تمامی کشورهای حوزۀ شینگن در زمان اقامت معتبر باشد

 • ارائه نامه ریجکتی ویزا (اگر متقاضی از هر کشور شینگن در گذشته ریجکت شده است)

 • اگر متقاضی زیر ۱۸ سال است و به همراه یکی از والدین، یا تنها قصد اخذ ویزای سوئیس را دارد، والدین باید فرم درخواست ویزا را امضا کرده و کپی پاسپورتشان را ضمیمه پرونده کنند

 • گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش آموزان و دانشجویان

(مانند نظام پزشکی، پروانۀ وکالت و …)

برای فرزندان و بچه های شهروندان اتباع سوئیس یا کشورهای اتحادیه اروپا برخی از موارد فوق ضروری نیست، و به جای آن باید گواهی تولد و روابط خانوادگی ضمیمه پرونده شود، برای اطلاعات بیشتر این فرم را مطالعه کنید و در پروسۀ دریافت ویزای سوئیس، هر سوالی را که پیشامده به این آدرس teh.visa@eda.admin.ch ایمیل کرده و بپرسید.

ویزای ویزیت

برای بازدید اعضای خانواده و یا دوستان در کشور سوئیس نیز اتباع ایرانی باید برای دریافت ویزای کوتاه مدت سوئیس درخواست دهند. ویزای ویزیت سوئیس در گروه ویزاهای کوتاه مدت سوئیس است و توسط شرکت VFS بررسی و ارائه می شود. جهت دریافت ویزای ویزیت سوئیس علاوه بر موارد بالا، مدارک دیگری نیز مورد نیاز است که در ذیل آورده می شود:

 • فرم تکمیل و امضا شده توسط متقاضی ( فرم را می توان از این لینک دانلود کرد)

 • دعوت نامه رسمی که باید از طرف شخص دعوت کننده در سوئیس امضا شده و شامل اطلاعاتی چون نام و نام خانوادگی، آدرس و راه های ارتباطی، هدف متقاضی از سفر و محل اقامت وی باشد.

 • فرد میزبان باید تعهدی مبنی بر بازگشت متقاضی به کشور مبدا دهد، این بازگشت باید حتما پیش از تاریخ انقضای ویزای سوئیس باشد.

 • کپی پاسپورت و یا کارت شناسایی سوئیسی دعوت کننده، یا اجازۀ اقامت وی که در دوران اقامت متقاضی دارای اعتبار باشد.

ویزای تجاری سوئیس

برای دریافت ویزای تجاری سوئیس، حداقل به مدت سه ماه با گرفتن وقت سفارت سوئیس و تکمیل مدارکی که در این فرم آمده است، میتوانید به سوئیس سفر کنید. ویزای تجاری سوئیس شامل سفر به سوئیس با اهداف تجاری مانند ملاقات های کاری، کنفرانس ها، سمینارها و نمایشگاه های تجاری است. برای اخذ ویزای سوئیس از نوع C با اهداف تجاری متقاضی باید پاسپورت معتبر، بیمۀ مسافرتی، دعوت نامۀ معتبر کاری را همراه با مدارکی که در فرم بالا آمده، به شرکت VFS ارائه دهد.

ویزای ترانزیت

ویزای ترانزیت بدین معناست که متقاضی از سوئیس به عنوان کشور واسطه استفاده کرده و از محیط فرودگاه تا زمان پرواز بعدی خارج نخواهد شد. برای دریافت این ویزا به این آدرس teh.visa@eda.admin.ch ایمیل ارسال کنید. پس از ارسال ایمیل، سفارت با متقاضی تماس گرفته و مدارک مورد نیاز را اعلام خواهد کرد.

ویزای فوری با اهداف پزشکی

جدول وقت سفارت سوئیس و پروسه چکینگ برای فرم های بشر دوستانه و پزشکی روند سریع تری خواهد داشت. این موارد شامل فوریت های درمانی و پزشکی، تصادف های جدی، از دست دادن خانواده و موارد این چنینی خواهد بود. نماینده سوئیس با ارزیابی موقعیت، وقت سفارت سوئیس فوری را برای متقاضیان تنظیم کرده و در اسرع وقت به اطلاع آن ها خواهد رسانید. همچنین متقاضیان این امکان را دارند تا با نماینده کنسول به صورت فوری و تلفنی ارتباط برقرار کنند.

برای دریافت وقت فوری سفارت سوئیس، از این لینک اقدام کنید.

ویزای بلند مدت سوئیس

برای اخذ ویزای سوئیس جهت اقامت بیش از ۹۰ روز در این کشور باید از طریق خود سفارت سوئیس در تهران اقدام کرد. فرم درخواست ویزا نیز تنها با گرفتن وقت سفارت سوئیس قابل تکمیل و ارائه است. برای اخذ ویزای سوئیس جهت اقامت بیش از ۹۰ روز به این آدرس teh.visa@eda.admin.ch ایمیل بزنید، تا سفارت وقت مصاحبه را برای شما تنظیم کرده و به اطلاعتان برساند.

برای دریافت ویزای بلند مدت متقاضی باید فرم ویزای نوع D را تکمیل و امضا کند، این فرم را از فرم ها و اسناد دانلود کرده و همراه با مدارک ضروری ضمیمه پرونده کنید. ویزای نوع D سوئیس شامل ویزای تحصیلی، ویزای کار، ویزای اقامت و ویزای ازدواج خواهد بود.

اگر قصد سفر به سوئیس را دارید با جاذبه های گردشگری آن بیشتر آشنا شوید.

جاذبه گردشگری سوئیس

ویزای کاری سوئیس

برای اخذ ویزای سوئیس جهت هرگونه پروژۀ کاری متقاضی باید نخست از طریق ادارۀ مهاجرت اقدام کرده، سپس درخواست ویزای سوئیس خود را تسلیم قسمت ویزای سفارت سوئیس کند. در صورت موافقت متقاضی باید مدارک ذیل را ضمیمه پرونده کند:

 • مجوز صادر شده از سوی مقامات

 • درخواست ویزای نوع D

 • پاسپورت معتبر

 • عکس معتبر که از ۶ ماه قدیمی تر نباشد

 • پرداخت هزینه های سفارت

ویزای تحصیلی سوئیس

اگر قصد ادامه تحصیل در سوئیس را دارید، باید برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس اقدام کنید. در این صورت وقت مصاحبه را باید از خود سفارت گرفته و در روز مراجعه مدارک ذیل را همراه داشته باشید:

 1. فرم تکمیل و امضا شدۀ درخواست ویزای بلند مدت (برای متقاضیان زیر ۱۸ سال فرم توسط والدین امضا شود)
 2. ۴ قطعه عکس رنگی با پس زمینۀ سفید و وضوح چهره، در سایز ۵/۳ در ۵/۴ (حجاب در عکس قبول نیست، مگر با پیشینۀ مذهبی باشد)
 3. اصل پاسپورت با حداقل ۳ ماه اعتبار پس از تاریخ ورود و دو صفحۀ خالی
 4. فتوکپی صفحه دوم و سوم پاسپورت
 5. ترجمۀ شناسنامۀ ایرانی
 6. برنامۀ تحصیلی
 7. انگیزه نامه در ۳ پاراگراف شامل سابقۀ تحصیلی، مهارت های فردی، هدف از تحصیل در سوئیس و برنامه متقاضی پس از اتمام تحصیل و بازگشت به ایران باشد
 8. ترجمۀ مدارک دانشگاهی، فتوکپی نامۀ ادمیشن و پذیرش تحصیلی سوئیس
 9. تمکن مالی، اگر ساپورت مالی دوران تحصیل قرار است از سوی والدین باشد باید در نامه ای توضیح داد شده و همراه با وضعیت حساب بانکی ضمیمۀ پرونده بشود. همچنین ترازمالی حساب باید به انگلیسی ترجمه شده و تحویل سفارت شود. اگر تامین هزینه های تحصیلی قرار است از طرف فردی در سوئیس باشد باید در نامۀ امضا شده توضیح داده و همراه کپی پاسپورت یا کارت اقامت، وضعیت حساب بانکی و گردش مالی ۳ ماهۀ اخیر ضمیمۀ پرونده شود
 10. در صورت عدم موارد فوق نامۀ اسکولارشیپ
 11. مدرک زبان برای دوره های دانشگاهی مانند IELTS یا Tofel
 12. تعهد ترک سوئیس پس از پایان تحصیلات

مدارک متقاضی از طرف سوئیس با دفتر مهاجرت سوئیس بررسی شده و از طرف مدرسه، دانشگاه و یا موسسه آموزشی که از آن پذیرش گرفته استعلام شده و سپس در پاسپورت فرد ثبت می شود

توجه: متقاضی تا ۱۴ روز بعد از ورود به سوئیس باید خودش را به پلیس اتباع غیر سوئیسی در محل اقامتش معرفی کند. پس از ورود متقاضی اجازۀ تحصیل، کار و اقامت داده خواهد شد.

اقامت از طریق ازدواج

در صورتی که متقاضی با فردی سوئیسی ازدواج کند، باید برای درخواست ویزای بلند مدت از طریق سفارت اقدام کند. پس از گرفتن وقت مصاحبه مدارکی که در این فرم آمده را تکمیل کرده و در روز مراجعه به سفارت تحویل دهید.

ریجکتی ویزای سوئیس

اخذ ویزای سوئیس بدون دردسر نخواهد بود، و قطعا یکی از چالش های پیش روی متقاضیان ریجکتی ویزای سوئیس است. برای آشنایی بیشتر با وضعیت ریجکتی ویزا لینک را مطالعه کنید. همچنین به یاد داشته باشید، متقاضی می تواند برای رد شدن تقاضایش نامۀ اعتراض ارسال کند.

سفارت سوئیس بر مبنای قوانین و اختیاراتی که دارد، برخی از درخواست ها رد کرده ولی اجازۀ تجدیدنظر را برای متقاضیان قرار داده است. دلایل عمدۀ ریجکتی سفارت شامل موارد ذیل است:

 • مشخص نبودن برنامۀ سفر از سوی متقاضی

 • عدم تمکن مالی

 • نواقص پرونده

ویزای نوع D یا همان اقامت طولانی مدت نیز علاوه بر نقص مدارک متقاضی به دلایل زیر از سوی سفارت رد خواهد شد:

 • ارائه پاسپورت جعلی یا اشتباه

 • ارائه اسناد نادرست مربوط به سفر

 • عدم اثبات بازگشت متقاضی به کشورش

 • ارائه مدارک نادرست و یا جعلی

 • دیگر دلایل قانونی که توسط کنسول اعلام خواهد شد

برای ریجکتی ویزای سوئیس مسئول بررسی پرونده موظف است که نامه ای را با توضیحات کافی به متقاضی ارائه داده تا او بتواند برای تجدید نظر درخواست مجدد دهد.

اگر مدارک شما ناقص است و نامه تکمیل مدارک برای شما صادر شده، حتما در اسرع وقت و در مدت زمان قانونی جهت تکمیل مدارک خود اقدام کنید. بهتر است پیش از هر اقدام مجددی با متخصصین امر مشورت کنید، تا اگر مدارک شما مشکلی دارد و یا دلایل مرتبط با انگیزه و هدف شما از سفر برای سفارت واضح و روشن نیست، با کمک مشاور و وکیل، پرونده تان را تقویت کرده و با مدارک کافی برای تجدید نظر آن را مجدد ارائه دهید.

سفارت وقت محدودی را در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد در نتیجه بهتر است هرچه سریع بر برای درخواست مجدد اقدام کنید، در این میان فراموش نکنید که نامۀ اعتراض بسیار مهم بوده و نگارش آن اصول حقوقی و قانونی ویژه ای دارد. در این میان برای نتیجۀ قابل قبول، بهتر است با یک وکیل مهاجرت تماس بگیرید.

مدارک ضروری برای رفع ریجکتی ویزای سوئیس شامل موارد زیر است که باید در پروندۀ درخواست مجدد ویزا ضمیمه شود:

 • برگه اعلام دلایل ریجکتی درخواست

 • مشخصات کامل و کپی صفحه اول پاسپورت متقاضی

 • کپی کامل از مدارکی که به سفارت تحویل شده است

 • تکمیل برگه وکالت نامه جهت اقدام از طرف وکیل مهاجرت

 • نامه درخواست و اعتراض به تصمیم ریجکتی ویزای سوئیس باید به یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و یا ایتالیایی نوشته و توسط وکیل متقاضی و یا خود او امضا شود.

 • مدارک تکمیلی جهت اعتراض به ادعای کنسولگری.

پس از اعتراض به ریجکتی ویزا می بایست حداقل یک ماه تا حداکثر سه ماه منتظر پاسخ سفارت سوئیس بمانید. مجدداً توصیه می کنیم که از کمک وکلای خبره در این امر استفاده نمائید.

موسسه حقوقی بین المللی فراگامان مهام نیز با سالها تجربه در زمینه اخذ انواع ویزای شینگن، ویزای کانادا و ویزای انگلستان می تواند شما عزیزان را در به ثمر رساندن این مهم و اتمام موفقیت آمیز پروژه رفع ریجکتی ویزای سوئیس یاری نماید.

با این امید که در مسیر اخذ ویزای سوئیس برای شما مشکلی ایجاد نشود، سفر خوبی را به سوئیس زیبا برای شما آرزومندیم.

فرم ها و اسناد سوئیس

چک لیست مدارک ویزای توریستی سوئیس

دریافت فایل

چک لیست مدارک مورد نیاز دیدار با خانواده سوئیس

دریافت فایل

چک لیست مدارک ویزای توریستی سوئیس

دریافت فایل

چک لیست مدارک ویزای توریستی سوئیس

دریافت فایل

چک لیست مدارک ویزای توریستی جدید سوئیس

دریافت فایل

چک لیست مدرک ویزای کاری سوئیس

دریافت فایل

فرم الحاق به خانواده ۲۰۱۸ سوئیس

دریافت فایل

فرم تحصیلی سوئیس

دریافت فایل

فرم درخواست ویزا سوئیس

دریافت فایل

فرم ویزای بیش از ۹۰ روز سوئیس

دریافت فایل

چه امتیازی به این مقاله می دهید ؟ 0 نظر

اخذ ویزای سوئیس
5 2

ثبت ديدگاه