اخذ ویزای شینگن2021-02-02T22:39:43+03:30

اخذ ویزای شینگن

اخذ ویزای شینگن جهت ورود به حوزه شینگن یا شنگن که شامل ۲۶ کشور اروپایی می شود الزامیست.این ویزا، قانون کنترل ویزا را برای تردد شهروندان در این منطقه حذف کرده است. این بدین معنا است که هر شخص با گرفتن ویزای شینگن از یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن می تواند آزادانه و بدون کنترل مرزی، بین این کشورها تردد نماید.

اخذ ویزای شینگن، محدوده شینگن، حوزه شینگن، رفع ریجکتی شینگن، ریجکت شدن ویزای شینگن، رفع ریجکتی ویزای شینگن

برای مشاوره با ما در تماس باشید. (ملاقات حضوری در تهران فقط با تعیین وقت قبلی)

مشاوره بگیرید
ویزای کاری شینگن
ویزای تحصیلی شینگن

ویزای شینگن

ویزای شینگن برای افراد غیر اروپایی که بخواهند به کشورهای عضو اتحادیه اروپا وارد شوند صادر می شود.

این کشورها شامل اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوگزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، پرتغال، لهستان، اسلواکی، اسپانیا، اسلونی، سوئد و سوئیس می باشند. جمعیت این منطقه که وسعتی حدود ۲.۴ میلیون کیلومتر مربع دارد بالغ بر ۴۱۸ میلیون نفر می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت رسمی اتحادیه اروپا مراجعه کنید.

ویزای شینگن چیست؟

نوعی ویزا که به دارنده آن امکان می دهد به منظور هدفی خاص نظیر بازدید توریستی، شرکت در کنفرانس ها و همایش های بین المللی، شرکت در نمایشگاه های تخصصی، انجام امور تجاری و یا ترانزیت به سایر کشورها سفر نماید. دارنده این نوع از ویزا می تواند تا زمان اعتبار ویزای خود که بسته به هدف سفر تعیین می شود در حوزه شینگن تردد نماید. رعایت قوانین در زمان ورود و خروج به حوزه الزامی است.

انواع ویزای شینگن

بر اساس هدف از سفر، نوع و مدت اعتبار ویزای درخواستی می تواند متفاوت باشد.

بنابراین انواع ویزای شینگن تعیین کننده نحوه و شرایط ورود شما به یک یا چند کشور خواهد بود. این ویزاها به ۳ دسته کلی زیر تقسیم بندی می‌ شوند:

 • ویزای اتحادیه شینگن یا (Uniform Schengen Visa (USV

 • ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا (Limited territorial validity visa (LTV

 • ویزای ملی یا National Visa

ویزای اتحادیه شینگن

این نوع ویزا که به دارنده آن این امکان را میدهد که هر ۶ ماه یک‌ بار به مدت حداکثر ۹۰ روز به کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کرده و در آن اقامت داشته باشد. بر اساس هدف متقاضی از سفر به هر یک از کشورهای عضو پیمان، ویزای اتحادیه اروپا به ۳ دسته ویزای A, B, C  تقسیم می‌شوند که طبعا یکی از آنها به متقاضی تعلق می‌گیرد.

ویزای نوع A

ویزای نوع A: ویزای ترانزیت فرودگاهی است. به فرد اجازه داده می شود در یکی از فرودگاه‌های حوزه شینگن پرواز خود را تعویض و به کشوری خارج از آن سفر کند. این نوع ویزا فقط برای استفاده در فرودگاه‌های محدوده شینگن معتبر است و شخص اجازه خروج از فرودگاه را نخواهد داشت.

ویزای نوع B

ویزای نوع B: ویزای ترانزیتی کوتاه مدت است. با داشتن این نوع ویزا به شما اجازه داده می شود ظرف حداکثر ۵ روز از خاک کشوری که در منطقه اروپا قرار گرفته عبور کنید.

ویزای نوع C

ویزای نوع C: ویزای کوتاه ‌مدت برای سفر به اروپا است. با این نوع ویزا شخص می تواند طی مدتی مشخص که هنگام دریافت ویزا تعیین نموده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تردد نماید.

ویزای نوع C بسته به هدف سفر و شرایط درخواست کننده به سه دسته تقسیم بندی می‌شوند:

 • ویزای سینگل شینگن یا ویزای یک بار ورود (single entry)

 • ویزای دوبار ورود شینگن

 • ویزای مولتیپل شینگن یا ویزای چند بار ورود (multi entry)

ویزای سینگل یا ویزای یک بار ورود

با داشتن ویزای سینگل شینگن (Single-entry) تنها برای یک ‌بار مجاز به ورود به یکی کشورهای حوزه شینگن خواهید بود و به‌ محض خروج از کشوری که با این ویزا وارد آن شده اید، اعتبار ویزای شما فارغ از اینکه مدت‌ زمان آن به پایان رسیده یا نه، منقضی خواهد شد.

برای گرفتن وقت سفارت و اطلاع از هزینه ها با ما همراه باشید…

وقت سفارت

ویزای دوبار ورود

ویزای دوبار ورود: تنها تفاوت این نوع ویزا با ویزای شینگن یک بار ورود در این است که دارنده این ویزا حق دارد که بدلیل شرایط سفر و برنامه کاری دو بار به کشوری در اروپا وارد شود. دارنده این ویزا باید به شرایط و محدودیت‌ های زمانی موجود برای این ۲ بار فرصت ورود توجه نماید.

ویزای مولتی یا ویزای چند بار ورود

ویزای مولتی شینگن یا (Multiple-entry): داشتن این نوع از ویزای شینگن به دارنده آن این امکان را می دهد که به ازای هر شش ماه، ۹۰ روز در حوزه شینگن اقامت داشته باشد. این نوع ویزا در بازه های زمانی ۳-۶-۹-۱۲-۶۰ ماهه صادر می شود. مدت زمان ۹۰ روزه از زمان اولین ورود محاسبه می گردد.

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای

ویزای LTV نوعی ویزای موقت است که بنا بر دلایلی ویژه و اضطراری و با شرایطی خاص صادر می‌شود. ویزایی نظیر “شرایط خاص انسان دوستانه” می تواند یکی از دلایل صدور این نوع از ویزا باشد. با دریافت این نوع ویزای شینگن مسافر می تواند تنها به همان کشوری که برای ورود به آن درخواست ویزا کرده سفر نماید و نخواهد توانست به سایر کشورهای عضو وارد شود. یکی دیگر از مواردی که عموماً منجر به صدور این نوع ویزا می‌شود، اجازه ورود و خروج به پناهندگانی است که بدون مدارک معتبر وارد منطقه شینگن شده‌اند.

ویزای ملی و یا ویزای نوع D

ویزای ملی (National Visa) که به ویزای نوع D نیز معرف است معمولاً برای افرادی صادر می‌شود که قصد اقامت طولانی مدت در محدوده اروپا دارند. این افراد عموماً برای تحصیل، کار و یا اقامت دائم درخواست ویزا نموده اند. می‌بایست در یکی از کشورهای این منطقه اقامت داشته‌ باشند. متقاضیان این نوع از ویزای شینگن در هنگام درخواست بایستی مدارکی دال بر بازگشت به کشور خود پس از اتمام مدت مشخص شده، ارائه نمایند. ویزای نوع D به دو دسته سینگل و مولتی تقسیم بندی می شود:

۱. ویزای نوع D – سینگل

ویزای ملی برای بیمارانی که قصد سپری نمودن دوران درمان خود در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند و پس از آن به کشور خود بازخواهند گشت و به صورت یک بار ورود (single entry) صادر شود.

۲. ویزای نوع D – مولتی

با ویزای چند بار ورود نوع D، فرد اجازه دارد بدون محدودیت به‌ تمامی کشورهای حوزه شینگن سفر کند. دریافت این نوع ویزا برای افراد زیر می تواند راه گشا باشد:

 • برای دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در یکی از مقاطع تحصیلی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند یک ویزای یک ‌ساله صادر می‌شود که قابلیت تمدید دارد.

 • برای دانشجویان خارجی که پی گیر پروژه‌های تحقیقاتی تحت شرایط خاص هستند و برای مدتی مشخص به کشوری در حوزه شینگن سفر می‌کنند، این نوع ویزا قابلیت صدور دارد.

 • ویزایی که به افراد شاغل در حوزه پژوهشی (با سوابق مشخص و زرومه قوی) و یا فعالیت‌های علمی و آموزشی اشتغال دارند در یک مرکز تحقیقاتی یا موسسه معتبر آموزشی در یکی از کشورهای حوزه شینگن داده می شود.

 • ویزای شینگن ویژه متخصصین که به افرادی که دارای تخصصی خاص هستند و می خواهند معلومات خود را در اختیار دیگر افراد قرار دهند اعطا می شود. ورزشکارن و هنرمندان بنام می توانند از این نوع ویزای شینگن استفاده کنند.

ویزای شینگن موارد اضطراری که در آن زمان دقیق خروج از حوزه شینگن مشخص نیست. این ویزا به افرادی که شرایط حاد پزشکی دارند یا افرادی که یکی از اعضای خانواده آنها در حوزه شینگن سکونت داشته و دچار شرایط خاص جسمی و روحی قرار گرفته و نیازمند حضور اقراد درجه یک خانواده در کنارش است تعلق می گیرد.

تمدید ویزا

ویزای شینگن را به دو صورت می توان تمدید کرد، اول در صورتیکه در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا حضور دارید و با توجه به برنامه سفر مجبور هستید مدتی بیش از برنامه اولیه در سفر بمانید، در این صورت و با داشتن دلایل منطقی و قابل اثبات می‌توانید به مؤسسات (ادارات مهاجرت، پلیس محلی و یا…) مربوطه در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا مراجعه کرده و برای تمدید ویزای خود اقدام کنید.

در حالت دوم شما در کشور خود ساکن هستید و مدت ویزای بلند مدت شما به پایان رسیده است. در این حالت نیز می توانید با مراجعه به سفارت صادر کننده ویزای بلند مدت خود، نسبت به ارائه درخواست اقدام نمائید.

شرایط اخذ ویزا

شرایط اخذ ویزای شینگن در واقع بدان معنی است که آیا متقاضی شرایط و معیارهای لازم برای درخواست این ویزا را دارا است یا خیر. هر کشور اروپایی شرایط خاص خود را برای صدور ویزا دارد اما بسیاری از موارد شرایط اخد ویزا در کشورهای منطقه شینگن مشابه هستند.

جهت اطلاع از شرایط اختصاصی اخذ ویزا می توانید از طریق این لینک به بخش ویزا مراجعه نمائید. ما همچنین جهت ارائه هرچه بهتر خدمات به مشتریان خود مدارک آنها را در بخشهای زیر بررسی می کنیم:

۱- مدارک متقاضی

۲- شرایط سنی متقاضی:

(افراد مجرد با سن کمتر از ۳۰ سال که سابقه سفر ضعیف دارند به سختی می توانند انتظار دریافت ویزا از کشورهای حوزه شنگن داشته باشند) علت اصلی این مسئله هم تعداد بالای متقاضیان پناهجویی در بین این رنج سنی در بین مهاجرین است.

۳- سابقه سفر متقاضی

توجه: به این نکته ضروریست که این کنترلها  طبعا با هدف افزایش شانس متقاضی برای اخذ ویزا صورت می‌گیرد و در بسیاری موارد اساساً منعی برای ارائه درخواست ویزا وجود ندارد.

مراحل درخواست ویزا

یکی از مهمترین موضوعات در مراحل درخواست ویزای شینگن دریافت وقت سفارت است. بنابراین توصیه می شود پیش از اقدام به تکمیل فرم های سفارت و تهیه و ترجمه مدارک، ابتدا اقدام به رزرو وقت از یکی از کشورهای حوزه شینگن نمائید.

مراحل اقدام و درخواست ویزا به شرح زیر است:

 • بررسی مدارک توسط کارشناسان خبره بخش ویزا با هدف تایید اینکه آیا واجد شرایط اقدام به اخذ ویزای شینگن هستید؟

 • تکمیل فرم‌های مربوطه

 • عقد قرارداد با شرکت

 • ثبت درخواست وقت سفارت توسط تیم اجرایی

 • پس از ترجمه، بررسی مجدد مدارک و بر طرف کردن نواقص احتمالی

 • ارسال مدارک متقاضی به سفارت توسط شرکت

 • حضور در سفارت و انجام انگشت نگاری و بایومتریک توسط متقاضی

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شینگن

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا، قطعاً مهمترین بخش برای درخواست ویزا می باشد، زیرا پیش از مصاحبه این مدارک شماست که معرف شما خواهد بود و از طرف شما با آفیسر صحبت می کند! به بیان ساده تر، مدارک ارائه شده توسط متقاضی در روز مصاحبه ویزا، سرنوشت ویزا شدن و یا ریجکت درخواست متقاضی را تعیین می‌کند.

در ادامه مدارک مورد نیاز برای ارائه درخواست ویزای شینگن را با هم مرور می‌کنیم:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا برای دریافت فرم به بخش فرم ها و اسناد مراجعه کنید.

 • عکس مناسب متناسب با قوانین اتحادیه اروپا میتوانید استاندارد مربوطه را در این بخش ببینید

 • شناسنامه عکس دار

 • گذرنامه معتبر با تعداد صفحات کافی برای نصب استیکر ویزای شنگن و مهر ورود و خروج

 • مدارک شغلی و کاری

 • پرینت گردش حساب مالی

 • نامه تمکن مالی

 • بلیط پرواز

 • رزرو هتل

 • بیمه مسافرتی (برای ورود به حوزه شینگن باید حداقل پوشش ۳۰ هزار یورویی رعایت شود)

 • ۶۰ تا ۸۵ یورو جهت انجام انگشت نگاری در سفارت (بسته به سفارت یا شرکت واسط اقدام کننده VFS ،CKGS ، یا… میتواند این عدد متغیر باشد)

 • تمام مدارک باید به زبان مورد تائید سفارت ترجمه شوند و در روز انگشت نگاری توسط متقاضی به سفارت تحویل داده شوند.

مدت زمان اخذ ویزای شینگن

مدت زمان بررسی، تایید و نهایتاً اخذ ویزای شینگن به سه بخش تقسیم بندی می شود:

۱. زمان لازم جهت تهیه مدارک مورد نیاز توسط متقاضی و ترجمه آنها.

۲. زمان لازم جهت تهیه وقت سفارت

۳. زمان لازم برای بررسی مدارک توسط سفارت

معمولاً بازه زمانی دریافت وقت سفارت کشورهای حوزه شینگن در بازه های زمانی ۱۴ روزه امکانپذیر است. ولیکن این زمان در مورد کشورهایی خاص نظیر آلمان و هلند طولانی تر است. این مدت زمان بر اساس فصول مسافرتی نیز می تواند تغییر کند.

مدت زمان لازم جهت بررسی مدارک بسته به نوع ویزای شینگن درخواستی (شینگن توریستی، شینگن بیزنس، شینگن تحصیلی و…) متفاوت است. بویژه اینکه آژانس مسافرتی بال من در بسیاری از موارد جهت اخذ ویزا و کاهش ریسک ریجکت درخواست متقاضی اقدام به اخذ دعوتنامه معتبر از مبادی ذیربط می نماید. ولیکن این زمان بصورت عمومی بین ۲ تا ۳ هفته زمان نیاز دارد. معمولاً مدت زمان بررسی درخواست ویزای شینگن در سفارت ۱۴ روز کاری می باشد. مگر در زمان های خاص نظیر تابستان و یا تعطیلات ویژه که تعداد مسافرت و درخواست بیشتر باشد.

مدت اعتبار ویزای شینگن

در خصوص مدت اعتبار ویزای شینگن عموماً برداشت نادرستی از تاریخ اعتبار ویزای شینگن و تعداد روزهای مجاز اقامت در حوزه شینگن صورت می گیرد. این دو تاریخ ارتباط مستقیمی با شرایط سفر، مدت درخواستی اقامت، هدف از سفر و… دارند. برای روشن تر شدن موضوع و آگاهی هر چه بیشتر شما عزیزان به شرح نکات موجود در یک تصویر از ویزای شینگن می پردازیم:

 • نوع ویزا: ویزای شینگن

 • تاریخ شروع اعتبار ویزا

 • تاریخ انقضای اعتبار ویزا (در این مثال ۵ ماه)

 • نوع ویزای شینگن (ویزای توریستی نوع C)

 • تعداد دفعات مجاز ورود به حوزه شینگن (یکبار ورود،دوبار ورود، مولتی)

 • مدت زمان مجاز اقامت در حوزه شینگن (در این مثال ۹۰روز)

 • کشور صادر کننده ویزای شینگن (در این مثال اتریش)

 • محل صدور ویزا (در این مثال تهران)

 • تاریخ صدور ویزا

 • شماره پاسپورت دریافت کننده ویزا

 • نام و نام خانوادگی صاحب پاسپورت

 • نوع دعوتنامه یا هدف از سفر اعلام شده

 • مهر ابطال/شروع استفاده از ویزا

اطلاعات تکمیلی در این لینک موجود می باشد.

البته باید توجه داشت معمولاً برای افرادی که سابقه سفر و اقامت در منطقه شینگن را نداشته باشند، کد درج شده بر روی ویزای آنها ۱ خواهد بود. به این معنی که با ویزای اخذ شده می توانند فقط یک بار وارد این منطقه شده و از سوی دیگر مدت مجاز اقامتشان در حوزه شینگن به جای ۹۰ روز، تنها ۱۵ روز و یا کمتر از آن خواهد بود.

قیمت و هزینه اخذ ویزای شینگن

قیمت و هزینه اخذ ویزای شینگن به کشوری که از آن اقدام می‌کنید و مدارکی که می‌بایست توسط تیم اجرایی شرکت بال من و یا موسسه حقوقی بین الملل فراگامان مهام تهیه شود متغیر خواهد بود. جهت اطلاع از قیمت ها و نحوه اقدام می توانید از این لینک با ما در تماس باشید.

نکات ضروری برای دریافت ویزای شینگن

در خصوص مدت اعتبار ویزای شینگن باید به این نکته مهم توجه داشت که در بخش ۵، کدی اختصاصی برای مسافرت‌ های هر فرد وجود دارد که نشان دهنده تعداد دفعات مجاز تردد وی در این مدت ۹۰ روزه است. برای مثال فوق، برای دارنده این ویزا کد مالتیپل شینگن ثبت شده و ایشان می‌تواند ۹۰ روز اقامت مجاز خود در حوزه شینگن را در یک نوبت ۳ ماهه به پایان برساند یا این فرصت ۹۰ روزه را تقسیم کرده و در چند بار ورود از آن استفاده کند.

اگر کد سینگل در ویزای شینگن فردی درج شود، حتی در صورتی که تنها ۱ روز در منطقه شینگن اقامت داشته و اروپا را به هر دلیلی ترک کند و از اعتبار ویزای وی نیز زمان بسیاری باقی مانده باشد، برای برای ورود مجدد به منطقه شینگن مجدداً بایستی برای دریافت ویزا اقدام کند.

جهت تکمیل مثال فوق به چند نکته مهم دیگر در خصوص این ویزا اشاره می‌کنیم:

 • برای دریافت ویزای شینگن از سفارت اتریش تمامی مدارک می بایست به زبان آلمانی ترجمه شود.

 • همراه داشتن ۶۰ یورو در روز مصاحبه الزامی است. البته درصورتیکه نخواهید از خدمات اضافی سفارت نظیر ارسال پیامک خبری، پر کردن فرم در محل سفارت و یا… استفاده کنید.

 • پس از صدور ویزا ضمانت نامه بازگشت از سفر از هر نفر دریافت خواهد شد.

 • در صورت رد درخواست ویزای شینگن، مبلغی بابت هزینه‌ های جاری کسر شده و مابقی مبلغ بازپرداخت خواهد شد.

توجه مهم: هیچ فرد حقیقی و یا حقوقی با توجه به پروتوکل های صدور ویزای شینگن نمی تواند ویزا شدن شما را تضمین نماید.

دلایل ریجکت شدن ویزای شینگن

گاهی عدم دریافت پاسخ مثبت از سوی سفارت می تواند بدترین خبری با شد که یک فرد که خود را آماده سفر کرده با آن مواجه می شود. رد شدن یا ریجکت ویزای شینگن می تواند دلایل متعددی داشته باشد که برای هر شخص / پرونده با توجه به شرایط او متفاوت خواهد بود و از آن بدتر زمانیست که فرد باید در انتظار بماند تا بتواند مجدداً از یکی از سفارت های حوزه شنگن برای دریافت ویزا اقدام نماید. (حداقل ۳ ماه)

پیشنهاد ما به شما جهت دوری از افتادن در دام افراد سود جو و متقلب استفاده از خدمات موسسات معتبر و با سابقه در این رابطه است تا با دقت و حساسیت بالا و با تکیه بر دانش به روز و تجربیات موجود، شانس ویزا شدن شما را به حداکثر برسانند.

در وب سایت رسمی شینگن به مهمترین دلایل رد درخواست ویزا به شرح زیر پرداخته شده است:

 • مدارک جعلی؛ به هیچ عنوان با مدارک جعلی اقدام به اخذ ویزای شینگن ننمائید. چرا که با کنترل های سفارت قطعاً این موضوع مشخص و درخواست روادید شما رد خواهد شد. در موارد حاد سفارت می تواند با توجه به مدارک جعل شده تا مدتی شما را از ورود به حوزه شینگن منع نماید.

 • داشتن سوء سابقه در گذشته

 • داشتن گذرنامه مخدوش و یا معیوب

 • عدم ارائه دلایل کافی برای سفر

 • گذرنامه نامعتبر و یا با اعتبار ناکافی (جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید)

 • ارائه دعوتنامه نامعتبر

 • نداشتن هدف مشخصی از سفر

 • ارائه ندادن منابع مالی کافی برای تامین هزینه سفر

 • عدم ارائه گواهی تولد و یا ازدواج معتبر

 • ارائه بیمه نامه مسافرتی نامعتبر یا عدم مطابقت آن با برنامه سفر

 • عدم ارائه مدارک اسکان معتبر.

جهت دریافت آخرین اخبار از حوزه شینگن، قوانین و مقررات آن می توانید به وبسایت رسمی اتحادیه اروپا مراجعه نمائید.

سایت رسمی اتحادیه اروپا

ویزای تحصیلی حوزه شینگن

اطلاعات بیشتر

ویزای کاری حوزه شینگن

اطلاعات بیشتر
[emoji-rating]

مطالب مرتبط

يك ديدگاه

 1. عرفان 3 آگوست 2019 در 16:59- پاسخ دادن

  سلام
  اخذ ویزای شینگن چند روز طول میکشه ؟

ثبت ديدگاه

New Courses

Contact Info

1600 Amphitheatre Parkway New York WC1 1BA

Phone: 1.800.458.556 / 1.800.532.2112

Fax: 458 761-9562

Web: ThemeFusion

نوشته‌های تازه