اخذ ویزای جمهوری چک2019-10-29T15:32:35+03:30

اخذ ویزای جمهوری چک

جمهوری چک، یکی از کشوررهای حوزه شینگن واقع در اروپای شرقی با انبوهی از جاذبه های گردشگری است. پایتخت این کشور یعنی شهر زیبای پراگ به عنوان یکی از زیباترین شهرهای اروپا شناخته می شود که هر ساله توجه تعداد زیادی از گردشگران را به خوب جلب می کند. برای آشنایی با نحوه دریافت ویزای شینگن چک در ادامه با ما همراه باشید.

اخذ ویزای جمهوری چک

با پر کردن فرم درخواست ویزای چک تخفیف بگیرید.

فرم درخواست

وقت سفارت جمهوری چک

برای دریافت ویزای کوتاه مدت جمهوری چک، که به مدت ۹۰ روز به متقاضی اجازه اقامت قانونی در این کشور را می دهد باید از طریق شرکت VFS اقدام کرد. از آبان سال ۲۰۱۷ مسائل مربوط به اعطای ویزای شینگن جمهوری چک و دیگر ویزاهای ۹۰ روزه چک از سوی سفارت این کشور به شرکت VFS منتقل شده است. نخستین گام برای دریافت ویزای شینگن جهت ورود به جمهوری چک و دیگر کشورهای حوزه شینگن ارائه درخواست وقت سفارت جمهوری چک می باشد.

جهت درخواست وقت سفارت جمهوری چک، متقاضی باید ایمیلی را حاوی اطلاعاتی چون نام و نام خانوادگی، شماره پاسپورت، تاریخ انقضای پاسپورت، ملیت، جنسیت، تاریخ تولد، شماره تماس، تاریخ سفر، تاریخ ترجیحی وقت سفارت، نوع ویزای درخواستی را برای VFS به این آدرس appointmentCzechRepublic@vfshelpline.com ایمیل کند.

توجه: درخواست شما ظرف ۷۲ ساعت پاسخ داده خواهد شد.

انواع دیگر ویزای شینگن کوتاه مدت چک

شرکت VFS برای اتباع ایرانی، انواع ویزای توریستی چک، ویزای تجاری چک، ویزای پیوست به خانواده، ویزای زندگی در کنار والدین و یا همسر، ویزای شرکت در انواع ایونت های فرهنگی و شرکت در مسابقات ورزشی و در نهایت ویزای شرکت در کنفرانس ها را ارائه می دهد. با این نوع ویزاها متقاضی می تواند حداکثر به مدت ۹۰ روز به صورت قانونی به جمهوری چک و یا دیگر کشورهای حوزه شینگن با اهداف مختلف سفر کند.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای توریستی چک

اگر متقاضی قصد سفر به جمهوری چک را دارد، باید پس از گرفتن وقت سفارت چک از طریق شرکت VFS تمامی مدارک ذیل را آماده کرده و در روز مراجعه همراه داشته باشد:

 • تکمیل و امضای فرم درخواست ویزا به همراه عکس با سایز ۳.۵ در ۴.۵

 • اصل پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار به همراه فتوکپی کارت شناسایی

 • کپی ویزاهای دریافتی قبلی

 • اصل شناسنامه و کپی تمامی صفحات

 • وضعیت حساب بانکی در سه ماه گذشته

 • در صورت دیدار اعضای خانواده کپی مدارکی که نسبت های خانوادگی را مشخص کند

 • دعوتنامه از سوی یکی از اعضای خانواده در جمهوری چک. این دعوتنامه باید با نام، آدرس، تلفن، ایمیل، همراه با اطلاعاتی از نحوۀ پرداخت هزینه های سفر باشد.

 • متقاضیان بازنشسته حتما باید گواهی دریافت بازنشستگی را در پرونده داشته باشند.

 • تمکن مالی مبنی بر پرداخت هزینه های سفر و اقامت در جمهوری چک، و اگر متقاضی دعوتنامه دارد باید ضمانت مناسب را نیز برای هزینه های سفر ارائه دهد

 • کپی کارت شناسایی و یا کارت اقامت دعوت کننده

 • محصلین و کارمندان باید مدارکی مبنی بر تاریخ استخدام/تحصیل، موقعیت شغلی، مدت سکونت، ضمانت بازگشت به کار / تحصیل بعد از اتمام سفر را ضمیمۀ پرونده کنند. همچنین بازنشستگان باید اصل کارت بازنشستگی و کپی دریافت های مالی را نیز ارائه دهند.

 • بیمۀ سفر، معتبر برای تمامی کشورهای حوزۀ شینگن و لیختن اشتاین برای تمام مدت سفر با کف قیمت ۳۰۰۰۰ هزار یورو برای هزینه های دارویی، درمانی، اورژانسی و بازگشت جنازه به کشور مبدا در صورت فوت

توجه: بیمۀ مسافرتی در تمام مدت باید همراه متقاضی باشد و فقدان آن موجب بازگرداندن فرد به کشورش خواهد شد

انگشت نگاری که توسط شرکت انجام خواهد شد (کودکان زیر ۱۲ سال، مدیران دولتی و اعضای دولت که با اهداف مشخص سفر می کنند از این انگشت نگاری معاف هستند)

توجه: سفارت جمهوری چک می تواند در صورت نیاز  از متقاضی مدارک بیشتری را درخواست کند، همچنین تمامی مدارک فوق باید حتما به انگلیسی و یا دانمارکی ترجمه شود.

اگر متقاضی برای شرکت در کنفرانس قصد دریافت ویزای جمهوری چک را دارد، علاوه بر تمامی مدارک فوق این مدارک را نیز باید همراه داشته باشد. همچنین برای شرکت در مسابقات ورزشی و فعالیت های فرهنگی فرم لازم را از بخش فرم ها و اسناد دانلود و ضمیمۀ پرونده شود. اگر هم متقاضی با اهداف تجاری و برای امضای قرارداد به جمهوری چک سفر می کند برای دریافت ویزا علاوه بر تکمیل فرم درخواست ویزا باید مدارک این فرم را نیز ضمیمه پرونده کند.

برخی درخواست ها مانند ویزای نوع D و یا اجازه اقامت باید توسط ادارۀ مهاجرت بررسی شود و تصمیم گیری آن بر عهدۀ سفارت نبوده و تنها در انحصار ادارۀ مهاجرت است، ولی به صورت کلی دریافت ویزای ۹۰ روزه بین ۱۰ تا ۱۵ روز کاری زمان خواهد برد.

 توجه: تابستان از شلوغ ترین زمان های سفر به شرق اروپا است، در نتیجه تقاضای ویزای چک افزایش یافته و این پروسۀ کاری بیشتر زمان خواهد برد.

جهت دریافت وقت سفارت چک با “قیمت مناسب” کلیک کنید.

کلیک کنید

ویزای بلند مدت چک

برای اقامت قانونی بیش از ۹۰ روز در جمهوری چک (اخذ ویزای بلند مدت جمهوری چک) متقاضی بایستی جهت دریافت ویزای بلندمدت و یا اجازه اقامت درخواست دهد. برای درخواست ویزای نوع D یا بیشتر از ۹۰ روز و همچنین اقامت، باید از طریق سفارت جمهوری چک جهت دریافت ویزای چک اقدام نمایید. به این منظور متقاضی برای دریافت وقت سفارت جمهوری چک باید به این آدرس consulate_tehran@mzv.cz ایمیل ارسال کنید

متقاضی برای درخواست وقت سفارت چک حتما باید یک ایمیل ارسال کند. تنها متقاضیان زیر ۱۸ سال می بایست توسط والدین و یا قیم قانونی این مسیر را دنبال کنند. فرم ارسالی حاوی تمام اطلاعات، همراه با نام و نام خانوادگی متقاضی، نوع اقامت درخواستی، شماره تلفن و ایمیل، شماره پاسپورت می باشد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای نوع D جمهوری چک

 1. کپی و اسکن پاسپورت و یا مدرک سفر (فرمت pdf)
 2. کپی و اسکن نامۀ هدف از اقامت در چک (مانند پذیرشنامه تحصیلی، ثبت شرکت و یا شروع بیزینس در فرمت pdf)
 3. پاسخ درخواست متقاضی بعد از ۶۰ روز به او ابلاغ خواهد شد.

توجه: در صورت نقص در اطلاعات، هیچ وقت سفارتی به شما تعلق نخواهد گرفت.

اگر قصد سفر به چک را دارید با جاذبه های گردشگری آن بیشتر آشنا شوید.

جاذبه گردشگری چک

ریجکت شدن از سفارت جمهوری چک

در پروسۀ دریافت ویزای جمهوری چک بدون شک برخی از درخواست ها با مقولۀ ریجکتی ویزا مواجه خواهد شد. در این صورت متقاضی بهتر است بداند که چه کارهایی انجام دهد و از طریق چه مجرایی عمل کند. در نتیجه ابتدا برای آشنایی با مفهوم ریجکتی ویزا و نحوۀ اعتراض به آن این لینک را مطالعه کنید.

سفارت جمهوری چک در ایران و سایر کشورها، بر مبنای قوانین داخلی و اصول بین المللی برخی از درخواست ها را رد می کند. به ویژه در سالهای اخیر که دولت این کشور و دیگر کشورهای حوزه شینگن بسیار سرسختانه با مقولۀ مهاجرت و تروریسم برخورد کرده، آمار ریجکتی ویزاها افزایش چشم گیری داشته است.

اگر متقاضی با ریجکتی درخواست ویزای چک مواجه شد، باید علاوه بر پاسپورت حتما نامه ای را از سفارت دریافت کند که در آن دلایل ریجکتی توضیح داده شده است. همچنین باید به دلایل زیر به عنوان دلایل عمده ریجکتی ویزای جمهوری چک توجه ویژه داشت، زیرا هرکدام از این موارد به تنهایی موجب رد شدن درخواست و عدم دریافت ویزای جمهوری چک خواهد شد:

 • ارائه پاسپورت جعلی یا اشتباه

 • ارائه اسناد نادرست مربوط به سفر

 • عدم اثبات بازگشت متقاضی به کشورش

 • ارائه مدارک نادرست و یا جعلی

 • ارائه اطلاعات فریبکارانه و یا گمراه کننده به کنسول

 • هشدار سیستم شینگن یا SIS برای رد کردن درخواست ویزا چک

 • قرار داشتن متقاضی در وضعیتی که تهدید برای نظم جامعه، امنیت و یا سلامت عمومی باشد

 • دیگر دلائل قانونی که توسط کنسول اعلام خواهد شد

برای ریجکتی ویزای جمهوری چک بر اساس موارد بالا یا دیگر موارد، کنسول موظف است نامه ای را با توضیحات و دلایل کافی به متقاضی تحویل دهد، تا فرد بتواند برای دریافت ویزای مجدد تصمیم گیری کرده و اقدام کند.

اگر مدارک شما ناقص است و نامه تکمیل مدارک برای شما صادر شده، حتما در اسرع وقت و در مدت زمان قانونی جهت تکمیل مدارک خود اقدام کنید. بهتر است پیش از هر اقدام مجددی با متخصصین امر مشورت کنید، تا اگر مدارک شما مشکلی دارد و یا دلایل مرتبط با انگیزه و هدف شما از سفر برای سفارت واضح و روشن نیست، با کمک مشاور و وکیل، پرونده تان را تقویت کرده و با مدارک کافی برای تجدید نظر در مورد ریجکتی ویزای جمهوری چک اقدام کنید. در صورت ریجکتی ویزا، شما به مدت محدودی وقت دارید تا اعتراض کرده و منتظر تجدید نظر بمانید. نحوه نگارش نامه رفع ریجکتی بسیار مهم است، بنابراین در این راستا حتماً و قطعاً با یک وکیل مهاجرت تماس بگیرید.

مدارکی که برای تهیه نامه رفع ریجکتی نیاز دارید شامل:

 • برگه اعلام دلایل ریجکتی درخواست دریافت ویزای جمهوری چک.

 • مشخصات کامل و کپی صفحه اول پاسپورت متقاضی.

 • کپی کامل از مدارکی که به سفارت تحویل شده است.

 • تکمیل برگه وکالت نامه جهت اقدام از طرف وکیل مهاجرت.

 • نامه درخواست و اعتراض به تصمیم ریجکتی ویزا باید توسط وکیل متقاضی و یا خود او امضا شود.

 • مدارک تکمیلی جهت اعتراض به ادعای کنسولگری.

پس از اعتراض به ریجکتی ویزا می بایست منتظر پاسخ سفارت بمانید. البته ذکر این نکته ضروریست که معمولا اعتراضات به ریجکتی ویزا با پاسخ مثبت مواجه نخواهد شد، مگر در موارد خاص. بنابراین مجدداً توصیه می کنیم که از کمک وکلای خبره در این امر استفاده نمائید. موسسه حقوقی بین المللی فراگامان مهام نیز با سالها تجربه در زمینه اخذ انواع ویزای شینگن، ویزای کانادا و ویزای انگلستان می تواند شما عزیزان را در به ثمر رساندن این مهم و اتمام موفقیت آمیز پروژه رفع ریجکتی ویزای جمهوری چک یاری نماید.

ساعات کار سفارت جمهوری چک

از یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۲

سه شنبه و چهارشنبه علاوه بر ساعت کاری صبح، عصر از ساعت ۱۳:۳۰ الی ۱۵

زبان کاری سفارت جمهوری چک انگلیسی و چکی است. فرم های درخواست برای ویزای D و یا اجازه اقامت که به این دو زبان نباشد، حتما باید ترجمه شود. همچنین ارتباط سفارت با متقاضیان از طریق ایمیل، پست و فکس صورت می گیرد.

توجه: هزینه درخواست ویزای جمهوری چک از طریق شرکت VFS مبلغ ۶۰ یورو برای ویزاهای ۹۰ روزه است. همچنین مبلغ ۳۵ یورو نیز به عنوان هزینه خدمات دریافت می شود.

توجه: سفارت هیچ حسابی در شبکه های اجتماعی ندارد

آدرس و دسترسی های سفارت جمهوری شرکت در تهران

تهران، خیابان فرمانیه، خیابان بوستان، کوچه نسترن، شماره ۳۷

تلفن: +۹۸ ۲۱ ۲۶۱۱۸۸۵۱-۴

ایمیل بخش کنسولی: consulate_tehran@mzv.cz

آدرس سایت: https://www.mzv.cz/tehran

آدرس و دسترسی های شرکت VFS

آدرس : میدان هروی، مجتمع هروی سنتر، طبقه چهارم

تلفن: ۰۰۹۸۲۱۸۲۸۰۵۹۲۹

ایمیل : info.czechrepubliciran@vfshelpline.com

فرم ها و اسناد جمهوری چک

چک لیست مدارک ویزای الحاق به خانواده چک

دریافت فایل

چک لیست مدارک ویزای تجاری چک

دریافت فایل

چک لیست مدارک ویزای شرکت در کنفرانس چک

دریافت فایل

چک لیست مدارک ویزای شرکت در مسابقات ورزشی چک

دریافت فایل

چک لیست مدارک ویزای فرهنگی چک

دریافت فایل

دعوتنامه ایونت چک

دریافت فایل

دعوتنامه خانواده چک

دریافت فایل

فرم درخواست ویزا چک

دریافت فایل

چه امتیازی به این مقاله می دهید ؟ 0 نظر

اخذ ویزای جمهوری چک
4 2

مطالب مرتبط

ثبت ديدگاه