اخذ ویزای بلژیک2019-10-29T15:22:00+03:30

اخذ ویزای بلژیک

کشور بلژیک که مقر اتحادیه اروپا در پایتخت آن شهر بروکسل قرار گرفته، یکی از معروف ترین کشورهای اروپا است. این شهر مدرن با ظاهری سنتی هر ساله میزبان دیپلمات های کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده که برای شرکت در مراسم ها و کنفرانس های این اتحادیه گرد هم جمع می شوند و به تبع با سرمایه گذاری های انجام شده در بخش توریسم، گردشگران بسیاری هر ساله برای تفریح و دیدن جاذبه های گردشگری بلژیک به این کشور سفر می کنند.

توضیحات تکمیلی
توضیحات تکمیلی
اخذ ویزای بلژیک، ویزای بلژیک، بلژیک

با پر کردن فرم درخواست ویزای بلژیک تخفیف بگیرید.

فرم درخواست

نحوۀ گرفتن وقت سفارت بلژیک

برای سفر کوتاه مدت به بلژیک، نیاز به ویزای شینگن اتحادیه ی اروپا است، که از آگوست ۲۰۱۸ برای اتباع ایرانی توسط شرکت VFS GLOBAL بررسی و انجام می شود. متقاضی برای دریافت ویزای بلژیک ابتدا باید جهت وقت مصاحبه درخواست دهد و پس از گرفتن وقت سفارت بلژیک تمامی مدارک ضروری را تکمیل و ارائه دهد.

توجه: شما می توانید از ۳ ماه قبل از تاریخ سفر درخواست وقت سفارت بلژیک نمایید.

برای تنظیم وقت سفارت بلژیک لطفا یک ایمیل حاوی اطلاعات زیر را به انگلیسی به این آدرس appointmentbelgium@vfshelpline.com ارسال نمایید.

اطلاعاتی که باید ارسال کنید
نام کامل
شماره گذرنامه
تاریخ انقضای گذرنامه
ملیت
جنسیت
تاریخ تولد
شماره تماس
تاریخ تماس
تاریخ ترجیحی برای ملاقات
نوع ویزا

پس از ارسال ایمیل، تاییدیه وقت سفارت بلژیک به آدرس ایمیل متقاضی ارسال خواهد شد.

توجه: وقت ملاقات صرفا برای شخص متقاضی و در صورتی که کلیه اطلاعات فوق ارائه شود، تنظیم می شود، این وقت کنسل و یا جابه جا نخواهد شد. متقاضی در صورت عدم مراجعه مجبور خواهد بود وقت ملاقات جدیدی را درخواست نماید.

متقاضیانی که خواستار دریافت ویزای بلژیک هستند، می بایست شخصا برای ارائه درخواست مراجعه نمایند، و در این مراجعه فرم تکمیل و امضا شدۀ درخواست ویزا را همراه با نامۀ تاییدیۀ وقت سفارت بلژیک و دیگر مدارک ضروری را به مرکز درخواست ویزا ارائه نمایید. ( فرم درخواست ویزا را از بخش فرم ها و اسناد دانلود کنید )

برای اطلاعات بیشتر راجع به دریافت ویزای بلژیک می توانید به سایت vfsglobal مراجعه نمایید:

اگر برای اولین بار از خدمات این شرکت استفاده می کنید، گزینه ی Not registered yet را انتخاب کرده و برای خود اکانت بسازید. برای این امر می توانید از این سایت استفاده کنید:

نکاتی دربارۀ دریافت ویزای بلژیک

ویزای شینگن باید از سفارت کشوری که مقصد اصلی سفر می باشد، اخذ شود. لذا لطفا برنامه سفر خود را قبل از ارائه درخواست به سفارت بلژیک، بررسی نمایید. در صورتیکه به چند کشور شینگن سفر می کنید لطفا درخواست خود را به سفارت کشوری که بیشترین مدت اقامت را خواهید داشت ارائه نمایید. چنانچه زمان اقامت در کشورهای مختلف شنگن یکسان است لطفا درخواست خود را به کشوری که اولین ورود را خواهید داشت تحویل دهید.

چنانچه جزو اتباع کشورهایی که نیاز به ویزا ندارند نیستید، ویزای کوتاه مدت نوع C به شما اجازه می دهد که در بازه زمانی ۱۸۰ روزه به مدت ۳۰ روز از زمان ورود، در حوزه شینگن اقامت نمایید.

با ویزای شینگن می توانید به کشورهای ذیل سفر نمایید:

اتریش، بلژیک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایسلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، نروژ، پرتقال، اسپانیا، سوئد، استونی، لاتویا، لیتوانی، لهستان، مجارستان، جمهوری چک، اسلواکی، اسلونی، مالت، سوئیس.

به استثنای موارد ذیل، کلیه متقاضیان بایستی درخواست های خود را به مرکز درخواست شرکت VFS GLOBAL تحویل نمایند:

دارندگان گذرنامه های دیپلماتیک و همسر و فرزندان شهروندان اروپایی می توانند با گرفتن وقت سفارت و ارسال ایمیل به آدرس visa.teheran@diplobel.fed.be مستقیما درخواست خود را به سفارت تحویل دهند.

ارائه درخواست به مرکز درخواست ویزا شینگن بلژیک به معنی منتفی بودن احتمال مصاحبه نیست. چنانچه لازم باشد، سفارت بلژیک ممکن است از متقاضی برای انجام این کار دعوت نماید. مصاحبه برای ویزاهای تحصیلی و پیوستن به خانواده ضروری است. این گروه از متقاضیان باید آمادگی آن را داشته باشند، چرا که هر زمان ممکن است به آنها اطلاع داده شود که برای مصاحبه در تهران مراجعه کنند. متقاضیان می توانند علاوه بر فرم های درخواست و مدارکی که در این سایت ذکر شده است، از ساعت ۰۸:۰۰ الی ۱۴:۰۰ (از یکشنبه الی پنجشنبه بجز روزهای تعطیلی اعلامی از سوی سفارت بلژیک و دولت ایران) به مرکز VFS مراجعه نمایند.

توجه داشته باشید که براساس پروسه مشورتی شینگن، زمان بررسی ویزا حداقل ۱۵ روز کاری پس از انگشت نگاری از متقاضی در شرکت VFS GLOBAL، بطول می انجامد. مدت زمان بررسی درخواست های ویزای شینگن بلژیک در سفارت بلژیک، حدود ۴ الی ۶۰ روز است.

در صورتی که معاینات و سلامت پزشکی از سوی سفارت درخواست شود، باید به یکی دکتر های مورد قبول سفارت بلژیک که در ذیل آورده شده، مراجعه کنید:

دکتر ح. نوشاد – آدرس: تقاطع خیابان آزادی و توحید، مجاور ایستگاه مترو، ساختمان شماره دو، طبقه ی دوم – تلفن: ۶۶۹۲۹۵۲۰

دکتر ک. پیرکلانی – آدرس: خیابان نیاوران، تقاطع مژده و نجابت جو، مجاور بانک قوامین، پلاک ۴۲۹، ساختمان شماره ی یک – تلفن: ۲۲۷۵۸۲۲۷ و ۲۲۷۵۸۲۱۸

لیست بیمه های درمانی مورد قبول از سوی سفارت بلژیک به شرح زیر است:

لیست شرکت های بیمه
البرز
آرمان
آسیا
دانا
بیمه ایران
کارآفرین
کوثر
ما
ملت
میهن
معلم
نوین
پاسارگاد
پارسیان
رازی
سامان
سرمد
سینا
تعاون

جهت دریافت وقت سفارت بلژیک با “قیمت مناسب” کلیک کنید.

کلیک کنید

انواع ویزای بلژیک

متقاضیان سفر به بلژیک برای دریافت ویزای بلژیک بر مبنای هدفی که از سفر دارند باید برای گرفتن وقت سفارت اقدام کرده و سپس مدارک ضروری را ضمیمۀ پرونده نمایند. انواع ویزای بلژیک به طور کلی شامل موارد زیر است:

 • ویزای شینگن، نوع C برای سفر به بلژیک تا مدت ۹۰ روز (ویزای کوتاه مدت)

 • ویزای ملی، نوع D برای اقامت دائمی در بلژیک ( ویزای بلند مدت)

ویزای کوتاه مدت بلژیک به متقاضی اجازه می دهد تا حداکثر به مدت ۹۰ روز به صورت قانونی ساکن بلژیک باشد. این ویزا شامل ویزای توریستی بلژیک، ویزای تجاری، دیدار خانواده، ویزای فرهنگی-ورزشی، ویزای ازدواج، ویزای پزشکی، ویزای ترانزیت است.

ویزای توریستی بلژیک

متقاضیان دریافت ویزای توریستی بلژیک باید با همان روشی که پیشتر گفته شد برای گرفتن وقت سفارت بلژیک اقدام کرده و پس از دریافت ویزای بلژیک فرصت دارند تا ۹۰ روز در این کشور سفر کرده و از جاذبه های گردشگری آن بازدید کنند. متقاضی در روز مراجعه علاوه بر تاییدیه وقت سفارت و فرم درخواست ویزا باید مدارک زیر را ضمیمۀ پرونده کند:

 • گذرنامه ای حداقل با سه ماه اعتبار پس از تاریخ ورود متقاضی به بلژیک و دو صفحۀ خالی، گذرنامه باید توسط متقاضی امضا شده باشد.

 • فرم تکمیل و امضا شدۀ درخواست ویزا (به زبان آلمانی، هلندی، فرانسوی یا انگلیسی) با ذکر تاریخ

 • برای درخواست های خانوادگی و یا گروهی، هر یک از افراد باید یک فرم مجزا داشته باشند. اگر فردی زیر سن قانونی باشد، فرم درخواست باید توسط والدین و یا سرپرست قانونی وی امضا شود.

 • دو قطعه عکس جدید با ویژگی هایی که برای عکس مورد قبول سفارت تعریف شده است.

 • جزئیات برنامه سفر (به زبان آلمانی، فرانسه یا انگلیسی) که نشان دهنده برنامه سفر همراه با مسیر سفر باشد.

 • کپی رزرو بلیط پرواز دو طرفه

 • تاییدیه رزرو هتل برای کل سفر به طوری که با تاریخ رزرو پرواز مطابقت داشته باشد.

توجه: گواهی اشتغال و توانایی مالی متقاضی برای دریافت ویزای بلژیک ضروری است.

 • برای کارمندان، گواهی اشتغال به کار که شامل یک گواهی امضا شده، تاریخ دار و مهر شده بر روی سربرگ شرکت محل کار همراه با اطلاعات تماس است. همچنین، ذکر نام متقاضی، موقعیت شغلی، حقوق و سال های استخدام الزامیست.

 • مجوز مرخصی از طرف کارفرما.

 • فیش حقوقی درآمد سه ماهه اخیر، همراه با مدرک اشتغال و تمکن مالی

 • مدرک پرداخت حق بیمه اجتماعی (لیست بیمه)

 • اعلامیه حساب بانکی متقاضی برای ۶ ماه گذشته: در این اعلامیه بانکی، واریز حقوق به این حساب مشخص شود.

 • برای کارفرمایان، مشاغل آزاد، خویش فرما، مجوز کسب و کار معتبر و یا مجوز بهره برداری

 • روزنامه رسمی شرکت

 • مدرک پرداخت حق بیمه اجتماعی (لیست بیمه)

 • اعلامیه حساب بانکی متقاضی برای ۶ ماه گذشته: در این اعلامیه بانکی حساب، درآمدهای واریزی مشخص شود و به همراه رسید آخرین پرداخت مالیات ضمیمۀ پرونده شود.

 • برای افراد بازنشسته، حکم بازنشستگی صادر شده توسط مقامات ذیربط.

برای دیگر همراهان، در صورتی که مشغول به کار نباشند، برای همسر و برای فرزندان مدارک زیر باید ضمیمۀ پرونده شود:

 • مدرک اثبات نسبت خانوادگی از طریق سند تولد (شناسنامه پدر برای کل اعضای خانواده کافی است)

 • گواهی اشتغال به تحصیل (با توجه به سن فرزند)

 • افراد زیر سن قانونی که به تنهایی سفر می کنند: اجازه از طرف هر دو والدین

 • افراد زیر سن قانونی که با یکی از والدین سفر می کنند: اجازه از طرف ولی دیگر

 • متقاضیان زیر سن قانونی تنها باید ترجمۀ شناسنامه و کپی سند تولد را همراه داشته باشند.

 • اگر کودک به تنهایی و یا با یکی از والدین سفر می کند، باید مجوز امضا شده در دفتر اسناد رسمی توسط والدین / ولی دیگری که با وی سفر نمی کند به سفارت ارائه شود (اصل و کپی)

 • موافقت والدین یا سرپرست قانونی (قیم)

 • سایر مدارک

 • اثبات وابستگی در ایران

 • اگر خواستار ویزای کوتاه مدت هستید، بیمه مسافرتی شما باید برای تمام حوزه شنگن معتبر باشد. این بیمه باید حداقل میزان ۳۰۰۰۰ یورو را پوشش دهد، که شامل هزینه های مربوط به بازپرداخت هزینه های پزشکی، مراقبت و فوریت های پزشکی، معالجه اورژانسی در بیمارستان و نقل و انتقال جنازه در صورت فوت است.

توجه: بیمه باید تمام مدت اقامت شما در حوزه شینگن را پوشش دهد. اگر درخواست ویزا با اعتبار طولانی و چند بار ورود دارید، کافی است که بیمه مسافرتی اولین سفر را پوشش دهد.

ویزای تجاری بلژیک

ویزای تجاری بلژیک به متقاضی اجازه داده تا با هدف ملاقات شرکای تجاری، بستن قراردادهای کاری، شرکت در کنفرانس ها و نمایشگاه ها به این کشور سفر کند. برای دریافت ویزای بلژیک با هدف تجاری متقاضی باید از طریق VFS اقدام کرده و سپس مدارکی را که در فرم ویزای تجاری آمده است ضمیمه پرونده کند.

دیدار اعضای خانواده در بلژیک

برای دریافت ویزای بلژیک با هدف ملاقات اعضای خانواده، علاوه بر تمامی مدارک ضروری که در بخش فرم ها و اسناد ذکر شده، متقاضی باید حتما دعوتنامه ای را همراه با مدارک شناسایی یا کپی پاسپورت دعوت کننده را به سفارت ارائه دهد.

ویزای فرهنگی ورزشی

این ویزا برای شرکت کنندگان در همایش ها و یا مسابقات ورزشی صادر می شود. متقاضی پس از گرفتن وقت سفارت باید مدرکی را دال بر حضور در این تورنومنت از سوی اداره یا وزارت کشور خودش تهیه کرده و با مدارک ویزای فرهنگی ورزشی که در بخش فرم ها و اسناد آمده و برای دریافت ویزای بلژیک ضمیمۀ پرونده کند.

ویزای ترانزیت

ویزای ترانزیت در صورتی برای متقاضی صادر می شود که وی تنها قصد عبور از بلژیک را به عنوان کشور واسطه برای سفر به کشوری دیگر داشته باشد. در این صورت وی اجازۀ خروج از فرودگاه را تا زمان پرواز بعدی اش ندارد. مدارک ضروری ویزای ترانزیت بلژیک را در بخش فرم ها و اسناد دانلود و بخوانید.

ویزای پزشکی و درمان

بلژیک به عنوان مقصدی مناسب و پیشرفته در درمان های پزشکی شناخته شده و بیماران زیادی برای درمان به این کشور سفر می کنند. برای دریافت ویزای بلژیک به جهت درمان باید حتما پروسۀ درمان از سوی مرکز درمانی و یا بیمارستان به سفارت ارائه شده و زمان پیش بینی شده طول درمان نیز همراه با (مدارک ویزای پزشکی و درمان) که در بخش فرم ها و اسناد وجود دارد ضمیمۀ پرونده شود.

اگر قصد سفر به بلژیک را دارید با جاذبه های گردشگری آن بیشتر آشنا شوید.

جاذبه گردشگری بلژیک

ویزای بلند مدت بلژیک

ویزای شینگن بلژیک بلند مدت یا همان ویزای نوع D به متقاضی اجازه می دهد به صورت قانونی تا سقف بیش از ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند. برای ادامۀ تحصیل و یا اشتغال به کار، زندگی همراه با خانواده (اگر ساکنان قانونی بلژیک باشند) نیازمند اجازۀ قانونی برای اقامت بیش از ۹۰ روز در بلژیک هستید.

ویزای تحصیلی بلژیک

در بلژیک برای دریافت ویزای تحصیلی بلژیک، کمیته ای مخصوص به نام Flemish مسئول تصمیم گیری برای تحصیل به زبان هلندی است. اگر ساکنان خارج از اتحادیۀ اروپا قصد تحصیل در بلژیک را داشته باشند باید با سفارت بلژیک تماس گرفته و از این طریق اقدام کنند. برای وقت سفارت و یا مکاتبات بیشتر جهت تحصیل لینک را مطالعه کنید، همچنین برای گرنت های تحصیلی به لینک مراجعه کنید.

ویزای کاری بلژیک

ویزای کاری بلژیک تحت شرایط و با قوانین خاصی صادر می شود. این شرایط برای ویزای کار بلژیک بر مبنای ۳ فاکتور مهم است:

 1. ملیت و کشور محل اقامت متقاضی
 2. مدت اقامت متقاضی در بلژیک
 3. حرفه، مهارت و وضعیت شغلی

اگر متقاضی دریافت ویزای بلژیک جهت کار و یا فعالیت اقتصادی هستید، باید با ادارۀ مهاجرت بلژیک مکاتبه کنید.

ریجکتی ویزای بلژیک

در مسیر دریافت ویزای بلژیک امکان دارد هر کدام از متقاضیان به دلایل گوناگون با ریجکتی ویزا مواجه شوند. اگر اطلاعی از نحوۀ ریجکتی و یا دلایل آن ندارید، به بخش رفع ریجکتی در سایت مراجعه کنید. کنسولگری و قسمت ویزای سفارت بلژیک بنابر صلاحیت، محدودیت و قوانینی که دارند، برخی از درخواست های دریافتی را رد می کنند. این دلایل گاه از سوی سفارت و گاه از سوی متقاضیان است. دلایلی همچون کامل نبودن مدارک ضروری، مشخص نبودن برنامه و یا هدف از دریافت ویزای بلژیک، عدم تمکن مالی و یا گردش حساب مالی که همخوانی با معیارهای سفارت نداشته باشد، همگی دلایلی است که از سوی متقاضی موجب ریجکتی ویزای بلژیک خواهد شد.

اگر شما از متقاضیانی هستید که درخواست ویزای شما رد شده، باید در فرصت قانونی که سفارت در اختیارتان گذاشته برای نوشتن نامۀ اعتراض استفاده کنید. برای موفقیت این مرحله نامۀ نوت را که همراه با پاسپورت به شما تحویل داده شده، به دقت مطالعه کرده و برای مشورت به یک وکیل مجرب مراجعه کنید. نگارش نامۀ ریجکتی اصول و قوانینی دارد، پس این فرصت را بدون ملاحظه از دست ندهید.

توجه: اگر نوت تکمیل مدارک دریافت کرده اید، در اسرع وقت مدارک ضروری را تهیه و تکمیل کنید و به همراه نامۀ اعتراض برای رفع ریجکتی ویزای بلژیک اقدام کنید.

مدارکی که برای تهیه نامه رفع ریجکتی نیاز دارید شامل:

 • برگه اعلام دلایل ریجکتی درخواست اخذ ویزا.

 • مشخصات کامل و کپی صفحه اول پاسپورت متقاضی.

 • کپی کامل از مدارکی که به سفارت تحویل شده است.

 • تکمیل برگه وکالت نامه جهت اقدام از طرف وکیل مهاجرت.

 • نامه درخواست و اعتراض به تصمیم ریجکتی ویزای بلژیک باید به زبان انگلیسی نوشته و توسط وکیل متقاضی و یا خود او امضا شود.

 • مدارک تکمیلی جهت اعتراض به ادعای کنسولگری.

پس از اعتراض به ریجکتی ویزا می بایست منتظر پاسخ سفارت بمانید. البته ذکر این نکته ضروریست که معمولا اعتراضات به ریجکتی ویزا با پاسخ مثبت مواجه نخواهد شد، بنابراین مجدداً توصیه می کنیم که از کمک وکلای خبره در این امر استفاده نمائید. موسسه حقوقی بین المللی فراگامان مهام نیز با سالها تجربه در زمینه اخذ انواع ویزای شینگن، ویزای کانادا و ویزای انگلستان می تواند شما عزیزان را در به ثمر رساندن این مهم و اتمام موفقیت آمیز پروژه رفع ریجکتی ویزا یاری نماید.

با این امید که در مسیر دریافت ویزای بلژیک برای شما مشکلی ایجاد نشود، سفر خوبی را برای شما آرزومندیم.

فرم ها و اسناد بلژیک

چک لیست مدارک الحاق به خانواده بلژیک

دریافت فایل

چک لیست مدارک ویزای ازدواج بلژیک

دریافت فایل

چک لیست مدارک ویزای الحاق به خانواده بلژیک جدید

دریافت فایل

چک لیست مدارک ویزای الحاق به والدین بلژیک

دریافت فایل

چک لیست مدارک ویزای الحاق به همسر

دریافت فایل

چک لیست مدارک ویزای تجاری بلژیک

دریافت فایل

چک لیست مدارک ویزای تحصیلی کوتاه مدت بلژیک

دریافت فایل

چک لیست مدارک ویزای تحصیلی بلژیک

دریافت فایل

چک لیست مدارک ویزای ترانزیت بلژیک

دریافت فایل

چک لیست مدارک ویزای توریستی بلژیک

دریافت فایل

چک لیست مدارک ویزای کوتاه مدت اردواج بلژیک

دریافت فایل

چک لیست مدارک ویزای ورزشی بلژیک

دریافت فایل

شرایط عکس استاندارد بلژیک

دریافت فایل

مدارک توریستی

دریافت فایل

مدارک مراقبت از فرزندان بلژیک

دریافت فایل

چه امتیازی به این مقاله می دهید ؟ 0 نظر

اخذ ویزای بلژیک
0 0

مطالب مرتبط

ثبت ديدگاه