در سالهای اخیر سوئد به یکی از کشورهای مورد توجه ایرانیان برای زندگی، کار و تحصیل تبدیل شده است. بدلایلی چون سطح رفاه اجتمای، درآمد سرانه  بالا، استانداردهای بهداشتی و درمانی، بیمه سلامت عمومی و درنتیجه سطح زندگی بالا، توجه ایرانیان و بسیاری از ساکنین کشورهای جهان سوم به زندگی در سوئد و پرستاری در سوئد جلب شده است. اگر قصد زندگی در سوئد و دریافت اقامت سوئد را دارید، بهتر است که ابتدا نیازهای شغلی این کشور را بررسی کرده و سپس متناسب به بازار کارش، تحصیلات خود را تکمیل و دوره های مناسب را بگذرانید. در ادامه قصد آشنایی با شرایط کار در سوئد برای پرستاران را داریم و به بررسی نکات مهم آن خواهیم پرداخت.

پرستاری در سوئد _ اقامت سوئد _ ویزای سوئد

مهاجرت پرستاران به سوئد

اولین گام

قبل از اینکه متقاضی اجازه کار در سوئد را بگیرد، باید شغل خود را انتخاب کند. تا زمانی که مجوز  لازم را دریافت نکنید، نمی توانید برای کار در سوئد اقدام کنید. اما برای اشتغال به پرستاری فقط مجوز کار کافی نیست! بلکه پرستار متقاضی باید تمامی مدارکش را جهت بررسی به اداره مهاجرت سوئد تحویل دهد و سپس در امتحان دانش پزشکی شرکت کند تا در صورت قبولی، آموزش های بالینی لازم را برای کار در سوئد به عنوان یک پرستار ببیند.

توجه: برای کار به عنوان متقاضی پرستاری باید با بخش صدور مجوز پزشکی اداره امور بهداشت سوئد تماس بگیرد.

مدارک لازم برای صدور مجوز کار در سوئد

 1. گذرنامه معتبر
 2. تمکن مالی جهت زندگی در سوئد. به این منظور متقاضی نیاز به کاری دارد که حقوقش از ۱۳۰۰۰ کرون سوئد شروع شود.
 3. کارفرمایی که کارمندش را بیمه کرده باشد، در نتیجه متقاضی بیمه و حقوق بازنشستگی دارد.
 4. متقاضی باید به زبان سوئدی مسلط باشد، و در امتحان زبان سوئدی برای شهروندان خارج اتحادیه اروپا شرکت کند.
 5. برای کار در سوئد به عنوان یک پرستار باید تحت قانون این کشور بوده و مجوز داشته باشید، دوره کامل پرستاری بگذرانید و اگر پرستار بخش های تخصصی هستید در دوره های مربوطه شرکت کنید.
 6. برای دریافت اقامت سوئد درخواست داده و این اجازه را دریافت کنید.

اگر متقاضی خارج از اتحادیه اروپا تحصیل کرده باشد، سه شرط زیر را برای دریافت اقامت سوئد کسب نماید:

 • اخذ تائیدیه شورای ملی بهداشت و رفاه سوئد

 • تسلط کامل به زبان سوئدی

 • دریافت مدرک دوره های آموزشی در سوئد

شورای ملی بهداشت و رفاه

اگر تصمیم به کار در سوئد به عنوان پرستار از طریق شورای ملی بهداشت و رفاه را دارید، باید مجوز کسب کنید، در این صورت باید:

۱.آموزش خود را ارزیابی کنید.

۲.زبان سوئدی را یاد بگیرید.

۳.در آزمون مهارت شرکت کنید.

۴.آموزش بالینی ببینید.

توجه: مدت زمان لازم برای تکمیل مراحل مختلف که منجر به صدور مجوز کار در سوئد می شود، متناسب با وضعیت هر متقاضی متفاوت خواهد بود. برای سرعت بخشیدن به این فرآیند و شروع کار بعنوان پرستار در سوئد حتما برای یادگیری این زبان اقدام کنید.

دریافت مدرک سوئدی

اگر متقاضی فوق لیسانس ندارد و یا اگر تحصیلاتش با سیستم سوئد معادل نیست، می تواند برای گرفتن مدرک تحصیلی در سوئد به مدرسه رفته و سپس برای دریافت مجوز زندگی در سوئد اقدام کنید. کالج یا دانشگاهی که پذیرش میدهد، تعیین می کند که متقاضی می تواند از تحصیلات قبلی خود برای تسریع شروع کارش به عنوان پرستار استفاده نماید یا خیر؟

آموزش های بیشتر

متقاضی پرستاری در سوئد می تواند در کالج یا دانشگاه های سوئد تحصیل کرده و سپس برای مجوز درخواست دهد.

موسسات آموزش پرستاری در سوئد

 • موسسه کارولینسکا: آموزش پرستاری در استکهلم .

 • دانشگاه گوتنبرگ: آموزش پرستاری در گوتنبورگ.

توجه: دولت سوئد همچنین دانشگاه صنعتی لولئو، دانشگاه لیندون و دانشگاه گاولا را برای ارائه برنامه های آموزش پرستاران معرفی نموده است. همچنین شما میتوانید برای دریافت حق کمک هزینه تحصیلی با CSN، تماس بگیرید .

ارزیابی تحصیلات

اولین قدم برای مجوز کار در سوئد، ارزیابی تحصیلات متقاضی است، که تعیین می کند سطح تحصیل شما معادل سیستم سوئد است یا خیر.

 ارزیابی مدارک تحصیلی رایگان است، اگر می خواهید مدارکتان ارزیابی شود، باید درخواست خود را ارائه و فرم لازم را پر کنید، سپس آن را به همراه مدارک مورد نیاز ارسال نمایید.

این برنامه شامل موارد زیر می باشد:

 1. فرم درخواست ارزیابی تحصیلات.
 2. ارائه اقامتی که برای سه ماه صادر شده است
 3. کپی پاسپورت و پرداخت های مالیاتی
 4. گواهی تحصیلات متقاضی مانند دیپلم و مدارک بالاتر

توجه: این اسناد باید به انگلیسی و سوئدی ترجمه شود.

اگر شما مدارک تحصیلی تان را ندارید، یعنی وضعیت آموزش و پرورش در کشور شما به گونه ای است که اجازه نمی دهد مدارک مورد نیازتان را دریافت کنید، باید در نامه ای توضیح دهید که چرا نمیتوانید تمام مدارک مورد نیاز را ارسال کنید .اگر دارای گواهینامه یا دیپلم فارغ التحصیلی نباشید، می توانید با شورای تحصیلات عالی سوئد تماس بگیرید.

مواردی که پیش از شروع درخواست باید مد نظر داشته باشید:

 1. شروع به یادگیری زبان سوئدی نمائید .
 2. دوره های آموزشی را بگذرانید.
 3. اطلاعات لازم را کسب کنید.

توجه: شما باید سطح دانش خود را در سوئد، برای کسب مجوز مورد نیاز بالا ببرید و البته این تحصیلات تکمیلی باید توسط مقامات سوئدی تایید شود.

 1. یادگیری مهارت که مدرک معادل در نروژ یا دانمارک دارد

توجه: مهارت های معادل در نروژ یا دانمارک نیز برای دریافت مجوز در سوئد مناسب است.

 انجام تست مهارت

هنگامی که تحصیلات خود را ارزیابی کرده اید، گام بعدی این است که در آزمون مهارت شرکت کنید. این تست تعیین خواهد کرد که آیا مهارت شما برای انجام موفقیت آمیز مراحل بعدی کافی است یا خیر؟ این آزمون به زبان سوئدی برگزار می شود.

چگونه تست مهارت انجام می شود؟

دانشگاه گوتنبرگ این آزمون را از سوی کشور سوئد برگزار کرده و نتایج را برای آنها ارسال می کند. این آزمون شامل یک بخش نظری و  یک بخش عملی است. قبل از اینکه بتوانید بخش عملی را انجام دهید، باید در آزمون تئوری قبول شوید. اگر در تئوری رد شدید، از همان روز به مدت ۲۴ ماه فرصت دارید که این آزمون را دوباره انجام دهید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ و ثبت نام در وب سایت دانشگاه گوتنبرگ به این لینک بروید.

کسانی که آزمون مهارت را در دانشگاه لوند سوئد گذرانده اند:

افرادی که این آزمون را یک یا دو بار در دانشگاه لوند قبول شده و یا مهارت های خود را در این دانشگاه سپری کرده اند، می توانند از تکمیل آزمون قدیمی دانشگاه لوند با آزمون جدید مهارت استفاده کنند. اگر پس از سه تلاش موفق نشدید از آزمون قدیمی نتیجه کسب کنید،دیگر نمیتوانید مجوز لازم را به دست آورید.

 برای آزمون از طریق دانشگاه لوند باید به چه صورت عمل کرد؟

فرم تکمیل شده را باید به آدرس دانشگاه ارسال کرده تا دو هفته پیش از آزمون پرستاری در سوئد شما را مطلع کنند.

 

آموزش بالینی

هنگامی که شما آزمون مهارت پرستاری در سوئد را گذرانده اید، گام بعدی این است که دوره کارآموزی بالینی را در ارتباط با قوانین و مقررات سوئدی بگذرانید. این دوره با تمرکز بر قوانین و مقرراتی است که سیستم بهداشتی درمانی دارد، و البته این دوره رایگان است. در طی دوره آموزش بالینی متقاضی باید دانش، مهارت عملی و شایستگی خود را برای پرستاری در سوئد نشان دهد.

توجه  : حتی اگر قبلا  هم پرستار بودید برای کار در سوئد به عنوان پرستار متخصص، باید آموزش بالینی را بگذرانید. تجربه قبلی شما تنها باعث کوتاه شدن دوره آموزشی می شود.

دوره آموزشی سه ماهه

مدت دوره آموزش بالینی پرستاری در سوئد سه ماه است. اگر سوالی در مورد چگونگی حمایت مالی از خود را دارید، می توانید با اداره خدمات استخدامی Arbetsförmedlingen تماس حاصل نمائید.

آموزش کامل در یک محل کار

متقاضی کار در سوئد برای رشته پرستاری، تمام تمرین های بالینی خود را در یک محل کار انجام خواهد داد. به عنوان مثال شما در یک بخش بیمارستان آموزش دیده، با بسیاری از بیماران تماس داشته، و حتی و می توانید در کنار دیگر متخصصین مراقبت های بهداشتی کار کنید. همچنین، گواهی آموزش بالینی شامل اطلاعات بیشتر در مورد الزامات محل کار برای متقاضی صادر خواهد شد. مدیر و سرپرست بیمارستان یا مرکز محل کار گواهی نامه آموزش بالینی را پر کرده و متقاضی آن را امضا می کند.

گواهی آموزش بالینی

پس از گذراندن دوره های لازم آموزشی و دریافت گواهی آموزش بالینی، متقاضی برای کار در سوئد به عنوان پرستار باید اطلاعاتش را برای دفتر ثبت ملی اداره بهداشت و رفاه متخصصان ارسال کرده و منتظر نتایج مربوطه باشد.

توجه: به محض ارسال درخواست، هزینه را پرداخت کنید. هزینه درخواست گواهینامه ۷۰۰ کرون است و پس از این پرداخت پرونده های جرایم کیفری متقاضی بررسی خواهد شد و اگر سابقه کیفری نداشته باشد مجوز کار در سوئد به عنوان پرستار برای او صادر خواهد شد و شخص اقامت دائم سوئد را دریافت خواهد کرد.

مدراک مورد نیاز برای درخواست مجوز پرستاری در سوئد

۱.فرم درخواست تکمیل شده

۲.ارائه یک گواهی شهروندی که برای سه ماه صادر شده است.

۳.کپی پاسپورت و پرداخت های مالیاتی

۴.یک گواهی اصلی آموزش بالینی

۵.گواهی آموزش اضافی شما

۶.یک کپی گواهی سوئدی

۷.فرم درخواست برای کسب مجوز

برای اطلاعات بیشتر درباره اخذ ویزای سوئد و اقامت سوئد می توانید به این لینک مراجعه نمائید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید ؟ 0 نظر

پرستاری در سوئد
4 4